Hét tó völgye
Végül elértük az 1700 m tengerszint feletti magasságot. A kaptató végén
elképesztően gyönyörű látvány fogadott. A havasi lórommal szegélyezett
völgyet körülölelték a hegyek. A fehér ormok alatt zöld fenyők pompáztak.
Úton a Hét tó völgyéhez 2
Csupa virág mindenfelé! A nap már nem süt, lassan talán petyegni is kezd az eső, de ki törődik ezzel amikor ilyen színpompás, festői tájon járunk?
A Hét Tó Völgye és a Felhőhabos Kőtenger, valamint találkozás Zlatorggal és egy havasi mormotával
Elértük utunk csaknem legmagassabb pontját, 2192 métert. A fiúk lelkesen tettek egy kis kitérőt a Triglav csúcs felé vezető úton, talán egyszer azt is meghódítjuk.
Most azonban innen lefelé vettük az irányt. Előttünk végtelen sziklatornyok között a sziklafennsíkon át vezet a jelzés. Visszatekintve azonban csupa hófehér tejszínhabos habcsók a táj.Hét tó völgye virágai és a Triglav sziklakertje
Mostnica-szurdok
Mostinca-szurdok újra esőben
Itt vadregényes, érintetlennek tűnő erdőben sétálunk, néhol a sebesen vágtató folyó felett 10 méterrel vezető ösvényen, majd egészen a folyó partjáig lemerészkedhetünk. Számtalan vízesés, zöld, majd kék víz, habos hullámok, békésen szétterülő folyó látványa váltakozik az út során.
Mostnica szurdok - kávé, vagy nem kávé?, ez itt a kérdé!?
Hamarosan egy hídon átkeltünk a patak fölött és egyre meredekebb kaptatón haladtunk. Vártuk az útleírások alapján beígért hihetetlen alakzatúra mosott sziklák között kanyargó fantasztikus zöld vizet, de a folyó mélyen a lábunk alatt kanyargott. Kb. 1 óra séta után elértünk egy útelágazáshoz. Ekkor jöttünk rá, hogy nem a megfelelő úton jöttünk: valóban közvetlen a Mostnica két oldalán vezetett volna a turistaút.
Mostnica szurdok - ezúttal napfényes időben
Vízesések Bohinj környékén
Studor hegy arcai
Nyaralásunk alatt úgy adódott, hogy a Studor hegy közelében volt a szállásunk. Így reggelente, amíg a többiek aludtak kisétáltam a hegyhez és minden nap lefotóztam.
Bohinj
Honnan látszik a Bohinj-tó a magasból? - Séta a Vogel felé
Másnap reggelre egy rövid sétát javasoltam kis családomnak a Vogelre, ahova kabinos felvonó visz egy kisebb vagyonért cserébe. Abban reménykedtem, hogy fentről remek kilátás nyílik majd a tóra, és a kora reggeli fényekben tudok majd szép képeket készíteni.
...
Nagyjából 3/4 óra múlva kibukkanva az erdőből egy völgy szélén találtuk magunkat, körülöttünk hegyek, lábunk alatt virágos rét, a rét szélén egy lapos sziklán pásztorlányka meditált.
Bohinj templomai
A Bohinj-tó környékének természeti szépségei mellett barátságos
templomai is lenyűgöztek. Jellegzetes templomai a középkorban
épültek, kívülről jellemzően zöld kövekkel díszítettek, tornyaik
szélén szintén jellegzetes a sárga-vörös-zöld festésű
mintázat.
Bohinji-tó
Szlovén túránk második napjára sok esőt ígért a okos békám (Köpönyeg), túratársaim azonban határozottan állították, hogy nem fog esni, hiszen kirándulni jöttünk! Az érvek előtt meghajoltam, így hajnali 6 órakor többedmagammal kilopakodtunk a házból, és... szakadó esőben útnak indultunk felfedezni a Bohinj-tó partját.
Bled, a turistáktól nyüzsgő látványosság
A szigeten Živa ószláv szerelem istennő szentélye állt egykoron. Staroslav pap és lánya, a gyönyörű Bogomila őrizték a szentélyt. Történt egy napon, hogy Črtomir, a pogányok fejedelme felkereste a szigetet és amint meglátta Bogomilát, rögvest szerelembe esett. Akár boldogan élhettek volna tovább a szigeten, de a keresztények és a pogányok között harcok törtek ki. Črtomir élete veszélybe került, és Bogomila, hogy megmentse szerelmét, felvette a keresztény hitet, és a szigetre új templomot építettek. Később Črtomir is felvette a kereszténységet és misszionárius lett.
Az ószláv istentiszteleti szentélyből Szűz Mária születésének szentelt templom lett 745-ben.
Séta a Vintgar-szurdokban
Hom és Boršt közötti sziklafalak között hömpölygő zöld Radovna folyó ezen szakaszát csak 1891-ben fedezték fel, mivel száraz lábbal addig gyakorlatilag megközelíthetetlen volt. Ma fából készült dongaút vezet egyenesen a folyó fölött 1,6 km hosszan.
Extrém időjárás Szlovéniában - 2023
Kranjska Gora környéke
Zelenci-forrástó
Slap Boka - Európa leghosszabb vízesése
A Boka-vízesés 144 méter hosszan zúdul le a folyóba, s ezzel a hosszával Európa leghosszabb vízesésének számít. Vízhozama másodpercenként 2 m³, (a lakásomat kevesebb, mint 2 perc alatt töltené meg vízzel).
Slap Virje
A Virje-vízeséshez le kellett ereszkedni kb. 100 métert. Az út tetején fülledt meleg volt, de ahogy közeledtünk a vízeséshez egyre hűvösebb lett a levegő, majd egy kanyar után mintha egy jégverembe kerültem volna. A vízesés körül apró vízszemcsék ugrándoztak a levegőben, belepve mindent. Bő vízhozamához lehetséges, hoyg a anap során lehullott csapadékmennyiség is hozzájárult.
Most na Soci
A városka a Soca és a Idrijca folyók összefolyásánál helyezkedik el. Egy vízerőmű építése miatt a folyóágyakat elárasztották és víztározót alakítottak ki a város szélén. Szép parti sétány vezet végig mellette.
Tolmin-szurdok
A szurdok parkolójánál álló kis vendéglőnél megkávéztunk, majd a pénztárnál mérsékelt sorbanállás után leperkáltunk fejenként 10 eurót, és beléptünk a beléptetőkapun. Jó néhány lépcsőn leereszkedtünk a folyóhoz, ahol sokan pihentek a vakítóan fehér sziklákon, néhányan fürödtek a 10 fokos, kristálytiszta vízben. A szurdoknak több ága is van, olyan, mintha egy 9 karú polip karajain tekerednénk be a sziklák közé. Eltévedni, vagy kihagyni valamelyiket szinte lehetetlen, minden ki van táblázva, sorszámmal van ellátva.
A hegyfalak között pedig hidakon és egy függőhídon lehet átkelni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése