Ez a városka már a kelta időkben is fontos útvonalak menti település lehetett, ezt bizonyítják az itt megtalált kelta postakocsi maradványok. Igazi fénykorát azonban a honfoglalás utáni időkben élte, amikor az Esztergomot Székesfehérvárral összekötő kereskedelmi út vezetett el erre.
Zsámbék nevének eredete a sambucus (bodza) szóra vezethető vissza.
III. Béla király, felesége kíséretében ide érkező Aynard lovagnak adományozta Zsámbékot és környékét, aki várkastélyt emelt a mai Zichy-kastély helyén, valamint hazájából hozta elkötelezettségét a premontrei rend iránt. Ekkor épült 1220 körül a késő román kori, gótikus, háromhajós bazilika is, ahova premontrei szerzetesek költöztek.
A tatárok ugyan elpusztították a települést, de IV. Béla újjáépíttette, majd a község a Maróthyak birtokába került.
Mátyás király mezővárosi rangra emelte és a mai Zichy kastély helyén álló várát fiának, Corvin Jánosnak adományozta.
Premontrei bazilika és kolostorrom
Az ikonikus templom még romjaiban is büszkén magasodik a városka házai felett.
Kis sétánkat mi is innen indítottuk a manapság gyorsan szépülő Zsámbékon. Mindenfelé rendezett utcák, udvarok fogadtak, szépen karban tartott tornácos, virágmintával díszített parasztházakra lelhettünk a modernebb igények szerint épített újabb házak között.
Török-kút
1541-ben a török elfoglalta Zsámbékot, a régebbi vár helyén erődítményt emeltek.
Valamint ekkor épült meg a Török-kút, melynek bő vízű forrása a szomszédos Zárdakert tavát táplálja. A svábok a későbbi időkben Röhrbrunnen-ként nevezik, mivel három oldalról rézcsöveken, illetve a török időkben égetett agyagcsöveken (Röhr) csobogott a jó minőségű ivóvíz. Sajna most elég leromlott állapotban találtuk, víz sem csorgott belőle, pedig vize állítólag még a legnagyobb téli hidegben sem fagy be.
Zichy-kastély
A török időkben a falu csaknem teljesen elnéptelenedett, majd 1689-ben a
Zichy család vásárolta meg a települést, és lerombolta a törökök várát, helyére kastélyt épített.
BAROKK VÁRKASTÉLY.
A kastélyt 1904-ben a svájci Szent Kerszet Irgalmas Nővérek vették vették meg. Kezdetben polgári iskolai tanítás folyt itt, majd női gazdasági iskola, később tanítóképző lett belőle. Ma műemlék.
Svábok betelepítése
A török időkben kihalt lakosság helyére svábokat telepítettek a faluba, akik meghonosították a borkultúrát, s a település gyors fejlődésnek indult.
A zsámbéki lámpamúzeum gyűjteménye egyedülálló Európában. Sajna nem jutottunk be a covid korlátozások miatt, de az épület oszlopainak festett rózsa díszítésit azért megcsodálhattuk.
Borkultúra
A Józsefvárosi pincesor az itt élt német lakosság borászati hagyományainak emlékét őrzi. Egykoron 70 pincében tárolták a bort a gazdák, ebből ma már csak 15 pince maradt fent.
Józsefvárosi pincesor hangulata.

Pestisjárvány
1739-ben a nagy pestisjárvány idején megint csak csökkent a lélekszám. A pestisben elhunyt lánya emlékére a falu határában kápolnát építtetett Zichy Miklós.
KÁPOLNA képe
Az 1700-as évek közepétől szinte csak sváb bevándorlók alkotják a falu lakosságát. Zsámbék legrégebbi lakóháza az 1740-es években épült. Ma sváb helytörténeti gyűjteménynek ad otthont. A ház homlokzatán Szent Vendel, a pásztorok védőszentjét ábrázoló dombormű látható.
SZENT VENDEL DOMBORMŰ, ZSÁMBÉK legrégebbi háza
Keresztelő Szent János templom
Keresztelő Szent János tiszteletére az 1750-es években barokk stílusú, fazsindellyel borított harang tetős templomot építenek. A kapu felett a Zichy- és a Berényi család címere látható.
A második világháború után a falu lakosságának nagy részét Németországba telepítették ki, mégis a mai napig őrzik a sváb hagyományokat, építészeti emlékeket.
Szépen felújított sváb parasztház - jelenleg falusi szálláshelyként funkcionál.
Íme a régi temető.
Végül még tettünk egy kis kitérőt a Nyakas-hegy lábánál fekvő Szuszogó pincesor felé is.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése