Gyík vagy béka?
Székely neve "targyík", s valóban, külsőre olyan, mint egy foltos kövér gyík. Valójában azonban rendszertanilag a békához áll a legközelebb. A szalamandra kétéltű állat, kedveli a nedves helyeket, vízbe szüli élő utódait is. A szalamandra előfordulása, jelenléte egyben jelzi a vizek tisztaságát.Hol és mikor találkozhatunk vele?
Többnyire éjszaka, vagy alkonyatkor mozog, nedves időben azonban nap közben is találkozhatunk vele. Mivel úgy tűnik, mi idén beneveztünk a "Tégy meg több ezer lépést esőben az erdőben" mozgalomba, az a szerencse ért minket, hogy több példánnyal is találkozhattunk 2 nap alatt, 2 különböző helyen a Bükkben.Fürge, mint a gyík?
Többnyire lassan mozog, és nem tűnik ijedősnek sem.Egyik találkozásunkkor több percig nézett velünk farkasszemet az úton, mielőtt elhatároztam hogy előveszem a gépemet. Simán tudtam objektívet cserélni, leheveredni vele szembe a (vizes) földre, élességet állítani, pozíciót váltani, másik oldalról is megközelíteni, megszemlélni, hogy elég éles lett-e a kép, ISO értéket növelni, elvacakolni további beállításokkal, rögtönzött állványt készíteni. Mindeközben lányommal békésen beszélgettünk. Már azt hittem, megfagyott, csak a torka lüktetéséből láttam, hogy él.
Aztán egyszerre csak S alakba görbítette a testét és megindult különös hullámzó mozgásával a lányom lába felé.
"Olyan hideg, hogy mint a jég, puszta érintésével eloltja a tüzet"
-írja Plinius, az ókori enciklopédista. Én mindezt nem tapasztaltam, békésen
mászott a tenyerembe, érintése valóban nedves volt, és hűvös. Semmiféle
mérget és nedvet nem lövellt rám.
Mit jelentenek a sárga foltok?
Teste fénylő fekete, felülete mirigyes, nyálkás. Alapszínén élénk sárga, szabálytalan alakú foltok jelzik a ragadozóknak, hogy bőrében méreganyag rejlik. A mintázat minden példánynál egyedi, a foltok színe a citromsárgától a sötét narancssárgáig terjedhet. Egyes kísérletek tanúsága szerint az, hogy az állat színezetében a fekete vagy a sárga szín-e az uralkodó, a talaj minőségétől függ.A bal oldalit a Pilisben fotóztam, a jobb oldaliakat pedig a Bükkben, az alsót pedig a Mátrában. .

"Az emberről lerágja a szőrt!" - tényleg olyan veszélyes állat?
Régi babonák alapja lehet Plinius írása:"A szájából a tej módjára ömlő nyálka az emberről lerágja a szőrt, a vele megnedvesített hely elveszti színét és meghámlik. A szalamandra valamennyi mérges állat között a leggonoszabb...a szalamandra egész népeket megsemmisíthet, ha nem veszik elejét a bajnak. Ha felmászik a fára, megmérgez minden gyümölcsöt, s aki eszik belőle, megfagy, sőt ha azzal a fával, melyet csak a lábával megérintett, kenyeret sütnek, az is mérgessé válik, s ha a kútba esik, mérges lesz tőle a víz."
Az igazság az, hogy szalamandra halántékán lévő fekete pöttyökkel tarkított mirigyekben termelődő váladék a egyik összetevője a szalamandrin alkaloida. Szembe vagy szájba jutva nyálkahártya gyulladást okoz. Kis madarakat, apróbb rágcsálókat valóban megölhet. Nagyobb testű emlősök esetében izomrángások léphetnek fel.
Az erősebb felfalja a gyengébbet!
Magányos életet élő állatok, csak a szaporodás idején keresik egymás társaságát. Elképzelhető azonban, hogy közösen osztoznak egy-egy üregen, de az egyik alig törődik a másikkal,
és az erősebb, ha éhes, habozás nélkül nekiesik a gyengébbnek, hogy
felfalja. Egyébként gilisztát, csigákat eszik.


Forrás: http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/2026.html
Párzásukról itt található érdekes leírás: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/szalaman.htm
Párzásukról itt található érdekes leírás: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/szalaman.htm
Soha nem olvastam még a szalamandráról... Köszi! :)
VálaszTörlésAnnyi érdekeset írnak róla még ezen kívül is. Érdemes a két forrás linket végigböngészni.
TörlésIzgalmas. Én nem engedtem volna a kezemre mászni.Brr.
VálaszTörlés