Az alábbi információkat a Balás Jenő Bauxitbánya Földtani tanösvényén kitett táblákról vettem, és kerestem hozzá a helyszínen releváns fotózható tartalmakat. A tanösvényen gyönyörűen megfigyelhetőek a jelzett földtani és bauxitképződési folyamatok, amint az a képeken is látható. Sok helyen csak tudatlanul bambán elmentem volna egy-egy amúgy látványos jelenség mellett, de a kitett tábla felhívta rá a figyelmemet. Jó érzés volt saját szememmel is felfedezni és a helyszínen értelmezni az egyébként kínainak ható szöveget, mely így életre kelt bennem.
Mi a bauxit?
A bauxit nedves, trópusi klímán létrejött kémiai mállástermék, melyből a csapadékvíz minden kőzetalkotó kémiai elemet kimosott, kivéve a vasat a titánt és az alumíniumot.
Gánton a bauxit dolomit alapkőzetre települt, melyet a tektonikai erők feldaraboltak, egy részük lesüllyedt, illetve esőzések hatására lemosódott, a mélyebb részeken megült. Ezen folyamat során a Gánton található bauxit vegyi összetétele különböző lehet.
Fekübörc
Ahol a a magas vas és alumínium tartalmú máladék alól kibukkan az alapkőzet, az a fekübörc, vagy kőbörc. Néha különös formákat vesz fel, de a szél és az időjárás viszontagsága hamar tovább koptatjáa őket.
A fenti pofa pár éve még így nézett ki. Szépen lassan "elarcátlanodik".A bauxit színe - a sárgától a narancson át a mélyvörösig
Ahol a mocsári víz kimosta a vasat a bauxitból, ott színe sárgára változik. A mocsárból
kén, foszfor és szénvegyületek oldódtak a bauxit anyaga közé, ez okozza az elszíneződéseket.
Élet a bauxitos talajon
Számomra döbbenetes, hogy ezen a talajon - ugyan csak foltokban - buja növénytakaróval is találkozunk.
Reoxidáció - avagy miért látszódnak az egykori növények gyökerei?
A kőzetrések és a gyökerek mentén leszivárgó csapadékvíz újra oxidálni tudta a vastartalmú alkotórészeket, és ezeken a részeken a korábban sárgára változott kőzet újra vörös lett. Ezért rajzolódnak ki vörösen az egykori növények gyökerei.
Epigenezis - az üledék kőzetté válása utáni folyamatok
Az egykoron itt élt növények gyökerei behatoltak a talajba és kémiai reakciókat váltottak ki. A foltos színeváltozások ezen reakciók következtében alakultak ki és maradtak fent.
Piritkéreg a dolomit és bauxit határfelületén
A kőtömbökön megfigyelhetőek azok a folyamatok,
melyek a dolomit és bauxit határfelületének találkozásakor mennek végbe.
A két kőzet találkozásakor vasból és kénből álló felület, piritkéreg
vonja be a dolomitot. . A leszivárgó vizek elősegítik a pirit
oxidációját a dolomit ezért porlódik, miközben a pirit hematittá alakul
át.
Fornai Formáció
A bányát körülvevő
fal híven tükrözi azt a folyamatot, ahogy a területet ellepte a mocsár, majd fokozatosan elöntötte a tenger.
A sárgás-vöröses bauxiton szürke tavi
üledék képződött az idők folyamán. A bauxit és a tavi üledék keletkezése
közötti időszakból azonban nem maradt fent üledékréteg, mert a víz
kimosta vagy egyéb természeti folyamat lekoptatta. Így a rétegsor mocsári tarkaagyag kéreggel kezdődik, ez azonban semmiféle ősmaradványt nem tartalmaz.
Fölötte mészkő és mészmárga és kőszenes agyagpadok váltják egymást. Itt nagy mennyiségben találhatunk csiga kövületeket. Mivel ezek a csigák csak édesvízben éltek, ezért ez a réteg édesvízi üledékréteg.
Ezután a rétegek agyagosabbá válnak, és a tengervíz növekvő sótartalmához alkalmazkodó puhatestűek lenyomatai találhatóak.
Ennél feljebb pedig tengeri korallok kövületeit találhatjuk mészkőbe és márgába zárva.
Tektonika - ahol a földmozgások ereje meggyűri a sziklát
A képen látható vetőkarcok, párhuzamos vonalak az egymás mentén elcsúszott lemezmozgások során alakultak ki.Vetőfal - megmutatkoznak a törésvonalak
A dolomit alapkőzet a földkérget mozgató erők hatására eltört és a törésfelület mentén lefelé elmozdult.
Mi készül a bauxitból?
A bauxitból előállított alumínium sokrétű, jól megmunkálható, könnyű, korrózióálló anyag, többek között a repülőgép gyártásban használják ötvözetét, a durált.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése