A Kakukk-hegy tetejéről lettem figyelmes a sziget közepén látható hatalmas irtásra, így egyenest arrafelé vettem az utam.
Az elhagyott fürdőtől induló szokásos úton mentem be a szigetre, és alig ismertem rá!
Utoljára július közepén jártam erre, áradáskor, akkor még minden a helyén volt. A fák szép egyenes sorban nézegették magukat az utat fedő víztükörben.
Hatalmas erdőrészek tüntettek el a föld színéről.
Csaknem 10 éve járom a szigetet, és sokszor találkoztam azzal a ténnyel, hogy itt fagazdálkodás folyik. Az elmúlt években rendszeresen megbolygatták az erdőt, felszántottak üres erdőrészeket és kanadai nyárral ültették be. Ennek a fajtának különleges tulajdonsága, hogy gyorsan növekszik. Alig 10 év alatt már vágásra kész példányokkal számolhatnak a tulajdonosok, hogy aztán faipari felhasználás céljából értékesítsék azokat. Készül belőle bútorfurnér, raklap, papír és forgácslap.
Persze nem akarok álszent lenni, tudom, hogy szükség van ezekre a termékekre, és én is szeretem a fából készült használati tárgyakat a lakásomban. Mégis nagyon szomorú látvány volt az erdő.
Az egy éves, kb. másfél, kétméteres vesszőket szép rendezett sorokban telepítik a frissen kitisztított irtásra. |
Persze a következő években majd újra elszaporodnak - mondhatnánk, de sajnos ez sokkal lassabb folyamat. Ugyanis kezdetben a facsemeték még nem elég lombosak, közöttük igencsak vérszemet kap az aljnövényzet: csalán, szederinda, egyéb gyorsan terjedő hasznos és kevésbé hasznos zöldségek. Továbbá a nyári nap melege is védtelenül éri az árnyékot kedvelő elvirágzott töveket. Sajnos mindezek következtében jelentősen csökken azon növények éllettere, melyek korábban oly szépen megéltek a nagy fák árnyas hűvösében. Továbbá a fiatal fák közét rendszeresen gépekkel tisztítják, ezzel tovább bolygatva a talajt.
A fiatal fák között még sokáig kapálják a talajt. Kb. 5 év után erősödnek/lombosodnak be annyira, hogy már nem tud alatta megmaradni a nemkívánatos aljnövényzet. |
Így tűnt el a szigetről például a réti iszalag. Ezt a bánatos példányt talán öt évvel ezelőtt találtam, alig tudtam rálelni, pedig tüzetesen keresgéltem akkoriban a nyomait. Azóta sem sikerült újra összeakadnom vele itt.
2015-ben, az akkor 1 éve telepített erdő szélén akadtam rá erre az egyetlen példányra. |
A megbolygatott talajon feltörekvő gaz között eltűnt az egykoron szép számban található mocsári nőszirom is. Bár úgy vettem észre, idén a sziget újabb részein tűnt fel kisebb-nagyobb telepekben.
A fentebb említett réti iszalag(os/nélküli) erdő idén 7 éves. Az előtte látható réten számtalan mocsári nőszirom virított egykoron. Jó pár éve nyomát sem találni itt. |
Ez a rész igazi mocsaras terület volt, amíg működött a termálfürdő a sziget szélén. (2013) Mióta elzárták az itt elfolyó víz utánpótlását, azóta a kis mocsár egyre kisebb lett. Valószínű az aszályos évek is hozzájárultak a vízfelület csökkenéséhez, majd teljes eltűnéséhez. |
A fenti képen látható mocsárra alig lehet ráismerni. Pedig ugyan arról a helyről fotóztam, mint 2013-ban. |
2015-ben telepített nyárfa erdő fiatal példányai láthatóak a kép bal felső szélén. Középen kiszáradt fák, melyeket nagyon sokat fotóztam az évek során. Mostanra teljesen kivágták őket. A róluk készült sorozat itt tekinthető meg. |
A fenti csemeték, idén, 6 év elteltével. A fenti képen középen átható halott fatörzsek mára teljesen eltűntek. Pedig még tavaly is fotóztam őket. |
A kivágott fák gyökerei egy hónap alatt újra kihajtottak. |
A sziget már sosem lesz ugyanaz, mint volt. Soha semmi nem lesz ugyanolyan. Várom a megújulást, várom a változást, és remélem, hogy az élet újra utat tör majd, és élvezhetjük a természet sokszínűségét. Aztán persze újra tarvágás és erdőtelepítés, hisz a gyárak nem zárnak be, az embereknek szükségleteik és igényeik vannak.
Használjunk műanyagot, akkor megmentjük a fákat! Gondolták ezt az 1860-as években, amikor az első szintetikus polimert előállították. Sajna azóta tudjuk, mivel a műanyag nem bomlik el, mára már belefulladunk a szemétbe. Okosabban kell hát gazdálkodni, mérlegelni, vajon tényleg kell az a sok vacak, amit megveszünk fából, vagy fémből, vagy műanyagból?
__________
Nem vagyok szakember, csak egy egyszerű természetjáró. Amit a bejegyzésben írtam leginkább saját tapasztalat, megfigyelés eredménye, illetve néhány tájékoztató tábla és némi kutakodás, valamint a józan paraszti ész terméke. Ebből adódó szakmai pontatlanságért vagy hiányosságért előre is elnézést kérek, kiegészítéseket szívesen fogadok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése