Különleges időjárási jelenségek

Nagy kérdés, hoyg mi is számít különleges időjárási jelenségnek? 

Minden attól függ, milyen gyakran jársz a természetben és mire lettél eddig figyelmes. Szép naplementeéket azért elég gyakran láthat a természetjáró ember, de még a városban is lehet látványos az ég alja. Egy látványos égbolt önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy bekerüljön ebbe a válogatásba. 

Zúzmarás fákkal a városban már ritkábban találkozunk, de azért november-december tájékán a hegyekben viszonylag gyakori. Ugyanígy a sejtelmesen ködös erdőben csodás képeket lehet készíteni, még sem nevezném különlegesnek. 

Ebben a bejegyzésben olyan időjárási jelenségről gyűjtöttem képeket, amiket az elmúlt 10 év során csupán egyszer-kétszer tapasztaltam. Ettől persze még nem biztos hogy tényleg külöleges, de talán nem mondható mindennapinak. 

Virga, avagy lyukfelhő : Akkor keletkezik, amikor valami, pl. egy repülőgép áthalad a vékony felhőrétegen.

Brocken-hegyi ködkísértet - amikor a saját árnyékod vetül az alant elterülő ködre. Még egy kis glória is képződhet az árnyék körül. 

Ködbúra - egy újabb érdekes ködös idő: a köd rétegződéséből adódóan a ködpaplan alatt és felette is jól látszódott a táj. 


Talán ez sem olyan ritka, mindenesetre érdekes volt, ahogy a tél végén a nap felmelegítette a sötét színű szántóföldet és a pára szállt fel a földről, melyet fújt a szél. A fa lebegni látszott.

Ez sem nagyon ritka jelenség, mégis jó időben jó helyen kell lenni hozzá. Nem egyszerű elcsípni. 

Júniusban sokszor alakul ki heti zápor- zivatar. Ezzel a Pilis-tető közelében futottunk versenyt. A naplemente csodás fényei tették még látványosabbá az eseményt. 


Naplementés szivárvány. Olyan, mintha szárnyra kelne. 


Mint írtam, a naplementével sokszor találkozhatunk, de olyannal, amiben ennyi szín van, sokkal ritkábban. Engem a zöld árnyalatai leptek meg leginkább. 

Különleges fényviszonyok és mammatus felhők. 


Ónos eső - hazánkban nem ritka jelenség, évente egyszer biztos találkozunk vele, de olyan, mint ami 2014-ben volt, talán mégiscsak ritkaság számba megy. Több hektárnyi fa dőlt ki az erdőkben a jeges víz súlya alatt. 


Manapság a Balaton is egyre ritkábban fagy be. Igaz, többször is voltam az elmúlt évtizedben jeges Balcsit fotózni, mégis ez a fajta jégtorlódás nem túl gyakori, időjárási események meghatározott egymás utáni sorrendjét igényli. 

A Szakadás-árok jégcsapjai sem minden évben duzzadnak ennyire látványosra. 

Kis hazánban talán nem éves szinten, de néhány évente előfordul, hogy áprilisban havazik

Valamivel gyakoribb, hogy őszi erdőt fedi be a hó. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése