2025. február 3., hétfő

Egy mocsár változásai

A Beliczay-szigetet 2013 óta látogatom rendszeresen és figyelem változásait. A szigeten erdőgazgálkodást folytatnak, főleg nyárfákat telepítenek, és rendszeres időközönként hatalmas területeken vágják ki őket, tövestől megbolygatva az élővilágot. 
A Duna mellett fekvő félkör alakú terület a kisebb áradások idején is víz alá kerül, a folyó közelsége garantálta a jó vízellátottságot. 
Továbbá közvetlen a gát mellett egy termálfürdő is működött, egészen 2015-ig, a fürdőből leresztett víz a Duna felé folyt egy csatornán keresztül, sokszor misztikus ködbe borítva a sziget ezen részét. 
Sajnos a fürdő bezárt, a nyarak egyre forróbbak, a klímaváltozás ide is begyűrűzött, amit minden alkalommal megtapasztalhatok, amikor erre járok. 

Mocsárrétek a szigeten

A Beliczay-sziget több részén is mocsárrétek alakulhattak/alakulhatnak ki. A mocsárrétek jellemzője az időszakos vízborítás. Rendszerint a réteket tavasszal elborítja a víz, nyáron kiszáradnak. Manapság ez a ritmus felborul, sokszor a tavaszi vízborítottság  elmarad, az éves csapadékmennyiség meg sem közelíti a szükséges mennyiséget. Mocsárrétek azokon a területeken alakulhatnak ki, amelyket rendszeresen kaszálnak, vagy legeltetnek.   
Az egyik ilyen rét mellett álló tájékoztató tábla szerint 2009-ben próbálták a régi mocsárrétet visszaálltani. Valóban, egy kisebb részről eltávolították az erdőt, és azt azóta sem ültették be, rendszeresen kaszálják, tisztítják a területet, így nem tudja benőni a szúrós szeder sem, mint a terület más részeit. 
2013-ban, amikor elkezdtem a szigetre járni, még szép számban virított itt a réti iszalag és szép számban találtam mocsári nőszirmot is. Az időjárás azonban változik, továbbá gyanítom, hogy a folytonos erdőírtás-újratelepítés kombó sem segíti ezeknek a réteknek a fennmaradását. 

  

Állítólag valamikor őszi kikerics is élt itt, én soha nem találtam ezen a helyen, csak távolabb, a gátoldalban. 

 A levezető árok

Az egykori fürdőből a vizet a szigetet átszelő levezető árkon keresztül vitték a Dunába. Nem csak a látványos párolgása tette izgalmassá ezt az árkot, hanem a meleg víznek köszönhető fauna is. Laktak itt teknősök, siklók szép számban. 


Továbbá ez a víz táplált két oldalt egy mélyedést is, mely különleges élőhelyet képzett. Sok látványos fotót készítettem itt


Ma így néz ki a terület:

A változás lassan történt. 
Kezdődött a fürdő bezárásával 2015-ben, majd a víz lassan apadni kezdett, a forró nyarakon a vizes terület teljesen kiszáradt, a talaj felrepedezett, lassan benőtték a növények. 
A kiszáradt fák eltűntek, kidőltek, majd 2022-ben újra fákat ültettek ide.  

  

Ezen a részen találtam akkoriban a legtöbb nyári tőzikét. Az elmúlt 5 évben egyetlen tövet sem találtam erre. 


Az árok másik oldalán valóságos kis állandó tó alakult ki. 
Mára szinte az összes vízinövény eltűnt innen, egyre nagyobb területét növi be a szeder. 



Új irányok

2022-ben megkezdődött a sziget rehabilitációja. A Pilisi Parkerdő 2022-ben tűzte ki célül, hogy   a Beliczay-sziget sérülékeny, leromlott erdőállományát legalább részben megújítsa. Hatvanezer facsemetét ültetett el, melyek mostanra szépen megerősödtek. 2024-ben tovább  folytatódott az átalakítás. A cél a magvetéssel történő feketedió-állomány kialakítása, őshonos csemeték ültetése mellett. Ehhez  őshonos vénic szil, a hegyi- és korai juhar, a vadgyümölcsök közül a madárcseresznye és a mézgás éger csemetéket használnak. Ezzel a megoldással még változatosabbá tudják tenni az erdőt. Az őshonos és nemes nyár erdők közé beékelődik egy kimondottan hosszabb vágásfordulójú erdő.

Meglátjuk. 







 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése