Sétánkat a Szulejmán kilátó felé indítjuk. Egy meredek kaptatón ostromoljuk a tornyot, kisebb lihegés árán sikerül is bevenni. Az idő nem kedvez a szép kilátásnak, de azért elképzeljük a pompás panorámát. Megpróbáljuk beazonosítani Kőszeg történelmi belvárosának jellegzetes épületeit.
Helyi legenda szerint a török ostrom idején I. Szulejmán szultán erről a dombról irányította a csatát.
A kilátó 2012-ben épült az 1532-es török csatára emlékére.
Innen a zöld manó jelzésen tovább sétálva barátságos szőlőhegyen keresztül vezet az út a Kálvária templomhoz, mely több helyen ki is bukkan a fák lombkoronája közül.
A mai épület helyén 1686-ban fa kereszt állt.
A kereszt mellé pedig Szent Donátnak, a szőlők védőszentjének tiszteletére, kis kápolnát építettek.
Az egykori kereszthez stációkon át vezetett fel az út. A fülkéket mai állapotukban 1890-ben építették, a szobrokat pedig 20 évvel később helyezték el bennük.
Az 1700-as években hatalmas pestisjárvány dúlt a környéken. Ekkor emelték a Szentháromság szobrot a város fő terén, valamint egy templom felépítésére is fogadalmat tettek. Az ígéret megtartása azonban sok nehézségbe ütközött.
A legenda szerint a kőszegiek és a zarándokok kezükben hordták fel a 70.000 téglát a dombtetőre, ahol végül 1734-ben szentelték fel a templomot.
A kápolna mellett épített házban remeték laktak, ők felügyelték a templomot. A ház legnevesebb lakója Weisz Henrik gróf volt, aki a templom képeit festette.
A stációk alján pedig egy földbe vájt pincében 1945 márciusában a Szent Koronát őrizték, annak 33 éves száműzetése előtt.
Innen lesétálhatunk a csónakázótóhoz, vagy visszaballaghatunk a városba, bezárva a körutunkat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése