2026. június 27., szombat

Kérészek a Bükkös-pataknál

 


Kora este a Bükkös-patak partján, a fák hűvösében bóklásztam. Nehéz elképzelni, hogy a most csendesen csordogáló patak valamikor malmokat hajtott meg. Az egykori gátak felett ebben a nyári hőségben sok helyen csak száraz, köves medret találhatunk. A legtöbb helyen azonban még mindig csordogál némi víz. Néhol egész kis tóvá szélesedik, máshol a köveken minizuhatagokat képez. Nem valami hatalmas sodrású vízeséseket, inkább csak bogárszemmel tűnhetnek nagynak. Még egy falevelet sem tud elsodorni az erejük.

Az egyik ilyen zuhatagocska mögött kiszélesedik a patak, de azért a víz vibráló mozgása még megmarad. Egy part menti kőre ültem, és bámultam a vízen megcsillanó nap játékát, hallgattam a lassú csobogást.

Ekkor a víz felett apró rovarok táncára lettem figyelmes. Vagy egy tucat kecses jószág lebegett a víz felett, néha kicsit előbbre repülve, majd újra vissza, aztán megint előre. Meresztgettem a szemem; az égererdő és a meredek völgyoldal vetette árnyékban nehéz volt kivenni, miféle lények is lehetnek ezek.

Kérészek! – ismertem rájuk. No nem az ismert tiszavirág, hanem annak valamelyik kisebb rokona. Ilyenkor, június vége felé van a nászrepülésük. A kifejlett hímek saját területük felett lebegnek, várják, hogy a nőstények megérkezzenek, ekkor párosodnak, majd a nőstények a petéiket a vízbe rakják. A kérészek többségének lárvái csak oxigéndús, tiszta vízben fejlődnek, ezért a patakkutatók gyakran bioindikátorként értelmezik őket.

Persze le akartam őket fotózni, ami nem is olyan egyszerű: a fényviszonyok enyhén szólva csapnivalóak voltak, a rovarok pedig egyfolytában mozogtak, előre-hátra, fel és alá. Képtelenség volt fókuszt találni rajtuk. Próbáltam manuális fókusszal, de azzal sem jártam sikerrel.

Végül az elemlámpámat letettem egy kőre, amely éppen megvilágította a közelében repkedő egyik kérészt. Nem nagyon, épp csak annyira, hogy könnyebb legyen használni az autofókuszt. Így is meglepődtem, hogy néha sikerült elkapni a pillanatot. 

A képek azonban még mindig használhatatlanok voltak: zajosak, elmosódottak. Már majdnem feladtam, amikor arra gondoltam: amatőr módon a beépített vakumat fogom használni.

Magam is meglepődtem az eredményen.

Tényleg olyanok, mint a kis erdei tündérkék. 





Ennél többet nem tudtam kihozni a helyzetből.

Mikor leszállt az éj a fák közül a hegyoldalból zöld fényű apró csillagok szálltak alá és bolyongtak a patak felett. Varázslatos volt! Ezekről egyáltalán nem sikerült használható képet készítenem. De tényleg olyan volt, mintha a mese hozzám jött volna. 

Itthon aztán kikerestem, a profik milyen fotókat készítenek róluk. 

Álljanak itt Újvári Zsolt csodálatos fotóinak linkjei. 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése