A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Burok-völgy. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Burok-völgy. Összes bejegyzés megjelenítése

2022. március 28., hétfő

Burok-völgy és a medvehagyma

A Bakony eme vadregényes, érintetlen szurdokát tavasszal végeláthatatlan medvehagyma mezők között járhatjuk végig. A levelgő tele van madárfüttyel és hagymaillattal. 

A szurdok érintetlen őserdő, tele kidőlt fákkal. Annak ellenére, hogy alig van némi szintkülönbség a 10 km-es völgy két vége között, mégis nagyon nehéz és fárasztó itt közlekedni, hiszen hol a kidőlt fák alatt, holott fölöttük kell átmászni. Kezdetben ez remek szórakozás, a 20. km végére pedig igazi kihívássá erősödik. 
 

Tavaszi napsugarak csillognak a még alig zöldülő gallyakon.
Az avar alól elemi erővel törnek elő a medvehagyma levelek.


Hóvirág-ölelés


Hétvégén a keskeny ösvény rengeteg kirándulóval van tele. Néha le kell térni az útról, amivel újabb medvehagyma csokrok szenvednek taposási kárt. 

Sokan térnek vissza medvehagymával megrakott szatyrokkal. Én levest és pesztót is készítettem belőle. 


Ilyenkor nyílik a galambvirág.

Tavalyi elszáradt növények zörögnek a szellő lenge fuvallatában. 

Ezt a szarvas csontvázat közvetlen az ösvény mellett találtuk. 

2020. november 1., vasárnap

Kutyák és gombák

Barátnőm javasoltára 12 láb indult az erdőbe kirándulni, és tényleg jól esett. Először csak szemerkélt, éppen csak hogy éreztük a cseppeket a bőrünkön. Nem is vettünk esőköpenyt, aztán a víz szép lassan és észrevétlenül beszivárgott a ruhák pórusain.  

No de haladjunk szépen, sorban: 

Tavasszal már jártam a Burok-völgyben, s mindenképp szerettem volna látni ősszel is, így újra leparkoltunk Bakonykuti végén és nekivágtunk előbb a kék, majd a piros jelzésnek. 

A derékig érő aljnövéznyettel szegélyezte út pedig alulról támadott alattomosan, és perceken belül csurom vizesre áztatta a nadrágunkat. A kutyák bundájáról már nem is beszélve. 

A szurdok  gyönyörű, és ennyi hideg eső után tele volt a fák alja sárga falevéllel és gombával. A legkülönfélébb formájú, méretű színű és illatú gombákkal találkoztunk és örömmel jelenthetem, hogy szinte az összeset lefényképeztünk. A másik jó hír, hogy nem osztom meg az össze képet...

A kuyták kezdetben vidáman szaladgáltak, majd egyre türelmetlenebbül szagolgatták a gombákat: Mi van ezeken ennyi néznivaló? 

Sári ellenőrizte az illatokat...
Mondjuk tuti előbb végeztünk volna, ha nem segítenek! Mindig a leglehetetlenebb helyeken és időpontokban  tudtak felbukkanni a látószögben!

Minden az arcára van írva!

harkály tintagomba

Itt épp "elfolyik a tinta"




Végül alig 4 km után a kiszáradt vízesés szikláin felmásztunk, a meredek hegyoldalon felkapaszkodtunk a gerincre és visszafelé vettük az irányt. 

A sziklák nagyon csúsztak

Végső fotó a fák közül


És végül  a legjellemzőbb kép a sétáról: 

Foto: Kupovits Andrea




2020. május 5., kedd

Virágkereső túra a Keleti-Bakonyban

Újra a Burok-völgy és újra medvehagyma. Most nem a vadregényes őserdő miatt zarándokoltam el ide, hanem abban reménykedtem, hogy  teljes virágzó-medvehagyma-pompájában csodálhatom meg a völgyet, valamint újabb virágokat fogok itt felfedezni.
Nem kellett csalódnom. Kétszer is visszamentem ide, mindkét alkalommal csak rövidebb 12-12 km-es körtúrát tettem. A korábbi részletes túraleírás itt található>>.




erdei holdviola és medvehagyma


A nemrég kidőlt fák gyökerein vidáman virágoznak még a medvehagymák, burjánzóan élővé varázsolva a halott fát. 

medvehagyma
napvirág és fodros gólyaorr

bíboros kosbor


bíboros kosbor


bíboros kosbor kutyatejekkel és őzsalátával

tarka pettyeskosbor

2020. április 19., vasárnap

Őserdő a Keleti-Bakony peremén: Burok-völgy

Bakonykútiból induló kék jelzésről a sorompónál tértünk le balra, innen már a piros jelzés vezet végig a szurdokvölgyön, ahol persze jelzés nélkül sem lehet eltéveszteni az utat: az alig 10 méter széles völgykatlan medvehagymával sűrűn borított alján kanyarog a csapás, mely sokszor kidőlt fák fölött vezet.
A hegyoldalban sziklák, a sziklákban üregek, barlangok néznek felénk hívogatóan. Mivel 20 km-es túrát terveztem és későn indultunk, így ezek meghódítását most passzoltuk.
 Úgy egy órai menetelés után ezt a vízesés koptatta sziklaszurdokot nem tudtuk mégsem kihagyni. 
Jelenleg nem zubogott semmiféle víz innen, teljesen száraz volt a meder, de a látvány így is magával ragadt.
Kb a vízesés felénél találtuk ezt a bogarakkal bemászott őzkoponyát és lábat.
Végül is csak a vízesés tetejéig kapaszkodtunk fel a legömbölyített szélű sziklákon, aztán visszamásztunk a virág és  medvehagyma illatú völgybe.
Itt továbbra is hatalmas, kidőlt fákat kerülgettünk, hol jobbról, hol balról, de leginkább a törzsek fölött kellett átmásznunk. A völgy közepén egy méter széles mélyedés jelezte, hogy itt akár még víz is folyhatna, most azonban csak néhány kisebb pocsolyát, dagonyának használt tavacskát találtunk. 
Medvehagyma és a közte megbúvó egyéb tavaszi virágok
 (balról jobbra:
medvehagyma,  bogláros szellőrózsa,
 madársóska, aranyos veselke, salátaboglárka). 
Amikor megéheztünk egy fatörzsre telepedtünk, retkest, kenyeret és sajtot ettünk, hozzá friss medvehagymát szakítottunk. Igazán fenséges volt. Ja igen: rajtunk kívül ember egy szál se.
Úgy az út felénél a kutya már nagyon unta a fatörzseken ugrálást, elég vicces volt, hogy simán át is mászhatott volna némelyik alatt, de az elöl menő falkavezér a fa FÖLÖTT ment át, így ő is ugrott. A vége felé már inkább csak vánszorgott, kétszer is visszacsúszott egy hatalmas fatörzsről ugrás közben. 
Több, mint 10 km-en keresztül vezetett az út a Burok-völgy sűrű medvehagymásában.  A vége fele megszaporodtak a szembejövők,  a terep is kényelmesebb lett. A piros jelzésről áttértünk a piros keresztre, s  Mátyás király-barlangját elhagyva hamarosan kiértünk Királyszállás közelében egy aszfaltozott útra, ahol számtalan autó parkolt, ami megmagyarázta a szembe jövő emberáradatot. Mi mindenesetre az első lehetőségnél visszakanyarodtunk balra, a hegygerincen, jelzetlen úton terveztük visszatérni Bakonykútiba. Az erdészeti földút békésen és eseménytelenül kanyargott a fák között, egyszer a távolban néhány hatalmas szarvas vágott át előttünk az úton. Az erdőben egyébként több helyen is éreztük az átható vadszagot. 
Úgy a 17. km táján azt jelezte a térképem, hogy balra szép kilátás várható. Le is tértünk a jelzett irányba és valóban találtunk egy sziklaperemet, füves fennsíkkal, ahonnan beláthattuk az egész Burok-völgyet, a lombosodó hegyoldalt. Igazán pazar látvány volt. 
Itt aztán az a gondolatunk támadt, hogy visszaereszkedünk a  völgybe, és  a kiszáradt vízesésesen újra felmászva a széles patakmederben folytatjuk az utunkat. 
Így is történt. Meglepődtem, a völgyből meglehetősen járhatatlannak tűnt a szurdok oldal, most azonban könnyedén találtunk ösvényt, és hamar le is ereszkedtünk a mélybe, mely a késő délutáni napsütésben még varázslatosabbnak tűnt.  
Hamarosan újra a vízesés tetején álltunk, és a murvás mederben folytattuk az utat.  
Mindenfelé össze-vissza dobált fatörzsek festői rendezetlenségben, újra másztunk és bújtunk, majd amikor az "út" az ellentétes irányba kanyarodott, felmásztunk a hegyoldalon és a (piros ill. kék) jelzett útra rátérve egy fenyőerdőn keresztül, gyantaillattal körüllengve tértünk vissza Bakonykútiba. Bakonykúti egyébként szintén megér egy délutánii fotózást, erről sajna most lemaradtunk, mivel kicsit túlméreteztük így a sétát, mind időben, mind távolságban. Összesen 26 km-t tettünk meg, ami eddigi életem leghosszabb túrája volt, és magam is meglepődtem azon mennyire jól bírtam.