A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Normafa. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Normafa. Összes bejegyzés megjelenítése

2024. november 19., kedd

Ködkísértet nézett körül a János-hegy tetejéről

A sötétség lassan tisztul, a fejemben képek ugrálnak, lassan eszmélek. Reggel van. Kinyitom a szemem. Az ablak mögül szomorú, felhős idő kandikál befelé. Megnézem a telefonom: a Normafánál csupa köd minden. Kipattanok az ágyból, öltözködöm. Van 3 szabad órám, addig megjárom a ködöt! Hátha süt a nap az Erzsébet kilátónál. Oly régóta terezem, hogy elcsípem, ahogy épp csak a fák teteje bújik ki a ködpaplan alól. Hátha ma sikerül!

7 órakor már leparkolom az autót és nekivádok a misztikus hangulatú erdőnek. Csupa csöpögő nedvesség minden. Csudaszép és cuppanósan csendes!  Az erdőben néhány kutyás már kóvályog, amúgy nyugis minden.  

Időnként megállok egy-két fotó erejéig, de inkább jó ütemben haladok felfelé, néha még futok is. Közben időnként csaknem kisüt a nap, ilyenkor kicsit megijedek: jajj, mégsem lesz köd a hegytetőn! Majd szégyellősen újra párába burkolózik a fényes korong. Akkor meg: jajj, nem fog sütni odafent! Szóval semmi sem jó - mosolyodok el magamon, és úgy döntök, inkább nem jajjongok, meg siránkozok, hanem annak örülök, ami megadatik. 

Végül ott állok a kilátó lábánál, mindenhol köd gomolyog. Felcsavarodok a tetőre a lépcsőkön. Alátekintek és nem látok mást, csak kavargó felhőket alattam, felettem és körülöttem. Nem is olyan magasan tompán fénylő korong a nap. 

Épp indulnék lefelé, amikor megindul a szél és végigfuvint a tájon. Fellebenti a ködfügönyt, s egy pillanatra a kilátszódó  sárguló lombkoronát aranysárga fénybe borítja a reggeli napsugár. Aztán újra sűrű paplan, majd fuvallat, és megkezdi táncát a Fény és a Köd az erdő felett. 


Lenyűgözve bámulom az előadást. Közbe a kilátó háta megetti rész is beszáll a játékba.


Ugyanez a jobb oldalon.



Majd a bal oldalon: 
Majd újra elöl. 

A látvány minden várakozásomat és képzeletemet felülmúlta.


A legnagyobb meglepetés az volt, amikor megjelent a ködkísértet, vagyis a Brocken-hegyi kísértet, mely akkor keletkezik, amikor az árnyék a ködre vetül. Ilyenkor még egy glória rajzolódik az árnyék (jelen esetben a kilátó csúcsának árnyéka) köré. Sőt egy nagyobb ködszivárvány is kialakult, még sejteni lehet az alábbi kép bal oldali harmadolójában, merre is mehetett az ív. 


Az idő elszaladt, egyre többen érkeztek a kilátóba. Először csak inkább futók, aztán kutyások is. Lentről is meglepően sokan fotózták az épületet, mikor leértem megértettem miért. Nem mindennapi látványt nyújtott. 


Szívesen töltöttem volna több időt is a hegyen, de várt a Márton napi libasütés és a gyerekeim, így futva tettem meg lefelé az utat. 

2024. január 24., szerda

Sorrento és a Kopárok - rövid körtúra a csillebérci sárgán

Könnyed délutáni sétára vágytam a frissen esett hóban. Az ilyen  fehér, hóesős alkalmakat azonnal ki kell használni, mert ritka kincs manapság. Így aztán örömmel konstatáltam, hogy van rá időm, és felugrottam Csillebércre. A sárga jelzésen indultam a Sorrento-sziklák felé. Szép porcukrosak voltak a fák, a hó finoman kemelete a törzsek ívét és struktúráját. 
Csak párszor jártam még ezen az úton, és mindig meglep, miylen szép, vadregényes ez az ösvény, ahhoz képest, hogy Budakeszi-Budaörs-Budapest határán  van.  Ráadásul nem csak a kirándulók járják, hanem sokszor jönnek erre "haza" a budakeszi lakosok is. vagy csak a falu szélén lakók ugranak ki kuytát sétáltatni. 

Sorentónál felmentem a a közeli csúcsra is. Itt sem jártam még soha. 
A fák között épp nyílt egy kis rálátás a szemközti csúcsra. 

Innen elhagytam a sárgát és átsétáltam a Kopárok lankáihoz, a Farkas-hegy felé. 
Felhős naplemente fogadott, mégis érdekes színek jétszottak az égen. 


Meglepve tapasztaltam, hogy eltűnt a farkas-hegyi vitorlázó  repülőgép szárny emlékmű, melyet 2017-ben cseréltek le vadonat újra. Mint kiderült, idén március 11-i orkán tépte le az egyik szárnyat, és úgy tervezik, megerősíitk és visszahelyezik. Ezek szerint több, mint fél éve nem jártam arra!
Pedig a hegy igazán megérdemelné a rendszeres látogatást! Emlékszem mennyire szerettem erre járni a kutyámmal. Igaz, idén inkább a Csillebérc környéki erdőket részesítettem előnyben.


 Ez a 8 km-es körtúra két és fél óra feltöltődést jelentett nekem. Olyan volt, mintha nyaralni mentem volna munka után. 

2022. április 4., hétfő

Tavaszi hó a Normafán

 

Az egész télen oly nagyon várt hó végre megérkezett a Normafára. Igaz, hogy áprilisban. Igaz, hogy minden zöldül már. De itt van. 


Gyorsan, szánkóra fel, ki tudja, mikor lesz erre lehetőség legközelebb!



A hóember tavaszi frizurája vidáman lobog az elsüvítő szánkók utószelében. 


Délutánra kisüt a nap, elolvad minden. Mégiscsak tavasz van. 


2020. január 19., vasárnap

Normafa cseresznyefája

2012


2013


Majd 2014-es ónos eső után:



2015



2016


2017

2018-ból csak ezt a multiexpót találtam


2020 januárjában már látszik, hogy egész szépen alakul a lombkorona.



2020 november - már megint lekéstem a színesedő leveleket


2024 december