2025. február 26., szerda

Tavasz és tél a Bükkös-pataknál

Kicsit engedett már ugyan a tél a szorításából, reggelente nem fagy meg a lehelletem a levegőben, miközben száguldok lefelé a lejtőn a bringámon, de azért az erdők mélyén a patakokat jégpáncél borítja. 

A Bükkös-pataknál a Dömörkapu vízesést öklömnyi jéggolyók fedik, olyan, mint egy gyöngysátor. 

A patakban meglepően kevés a víz, a középső szakaszon vastag jégréteg fedi, még sétálni is tudtam a tetején, bár időnként recsegett a súlyom alatt. A víz mélyen dübörögve zúgott a sziklák és a jég között. 

A felsőbb részeken azonban eltűnt a jég, a patak csilingelve szaladt tova. 


Virágokat kerestem a patak mentén, ám az első  szokásos élőhelyen egyetlen szálat sem vettem észre. Aztán ahogy feljebb haladtam a víz mentén, mégiscsak észrevettem. Rengeteg hóvirág dugta már ki fejét az avar alól. Aztán, ahogy meresztgettem a szemem, a piroslók is visszahunyorogtam rám.  




Azt már megszoktam, hogy a népszerű kirándulóhelyeken egy-egy naposabb hétvége után az út széle tele van papírzsepkendővel letakart otthagyott kupacokkal. Az legalább néhány hét alatt lebomlik. Ám most a virágok között több nylonzacskóba csomagolt kutyapiszkot találtam. Egyrészt dícséretes, hogy összeszedik és értem, hoyg nincs szemetes, ahova kidobhatja, de mégis mit gondoltak vajon az illetők? Valaki majd összeszedi utánuk? Ez így még le sem bomlik. 

 




A patak partja sok helyen volt leszakadva. Talán az őszi nagy esőzésekkor omlott le a part.  

Valamilyen taplóféle. Nagyon tetszett a struktúrája. 







Ajándék

Ez a kis baba nem is tudja, mennyi embernek mennyi boldogságot csempészett az életébe, csupán csak azzal, hogy a világra jött és létezik. 





2025. február 22., szombat

Új világ

Megszületett az első unokám.

Azóta sokan kérdezték már, milyen érzés?

Nehéz elmondani, és amikor elmondom, sokan nem értik.

Lányként nem is gondoltam volna, mit jelent anyának lenni. Amikor megszülettek a gyerekeim – főleg az első –, megváltozott az egész világ. Egyetlen központja lett, és az az újszülött baba volt. Minden érzésem, idegszálam, figyelmem oda összpontosult.

Amikor kirepültek, úgy ötven éves korom körül, hirtelen üresnek éreztem az életem. Nem értettem, mit kezdjek a nagy szabadságommal. Hirtelen új elfoglaltságok után kellett néznem, de nem láttam különösebben sok értelmét semminek – egyszerűen csak a magam boldogságáért éltem, és ez nagyon furcsa érzés volt számomra.

Aztán egy szép tavaszi hétfőn felhívott a lányom, hogy babát vár.

Az én agyamban erre a mondatra  minden részecske hirtelen egyetlen irányba állt, mint amikor a vasreszelékek közelébe mágnest viszünk. Újra értelmet kapott minden.

Tudtam, hogy hosszú lesz ez a kilenc hónap, de valahogy úgy gondoltam, fogom érezni, amit a lányom érez, amikor egyre nő a pocakja. De nem így volt. Sokkal nehezebb volt kapcsolódni a belső történéseihez, mint gondoltam. Talán nem figyeltem eléggé, talán túlzottan elvonták a figyelmemet más családi események, talán túlságosan magamra koncentráltam… vagy ez egyszerűen ilyen.

Aztán karácsonykor, amikor együtt volt a család, én csak ültem a zsibogás közepette, és figyeltem őt. Csendben ráhangolódtam a pocaklakó csücsümétre és a lányomra – és akkor ÉREZTEM őket. Ezt sem nagyon lehet elmondani, de éreztem, ahogy ott vannak, együtt ebben a forgatagban. Mivel nem tudtam hozzájuk férkőzni, csak távolról igyekeztem körbevenni őket a szeretetemmel. Hihetetlen erőt és fényt éreztem, minden más kizáródott, csak ők lebegtek előttem. A burok, amely körbevette őket, eljutott hozzám is. Átöleltük egymást ebben a szeretetgömbben, és én sírva fakadtam.

Aztán február közepén megjött az üzenet: úton vannak a kórházba. Az első reakcióm az ujjongás volt, majd néhány perc múlva az idegesség és az aggodalom. Járkáltam fel-alá, nem bírtam magammal, sírással küzdöttem, összeomlottam, összeszedtem magam, majd újra sírtam kicsit, aztán járkáltam tovább, nagy levegőket vettem a folyosón. Később kiderült, hogy egy óra alatt megszületett a baba, de mi csak késő este tudtuk meg.

Csalódott voltam. Valahogy azt gondoltam, minden percét követni fogom a szülés folyamatának. Furcsa érzés volt kimaradni, de persze ez így természetes.

Másnap a kórházban meglátogattam őket. Erős öleléssel fogadott a vejem, és sokáig öleltem a lányomat is. Mindkettő nagyon szeretetteljes érzés volt.

Arra érkeztem, hogy át kell pelenkázni a kicsit. Újra elcsodálkoztam azon, milyen pici és törékeny egy újszülött! Hamarosan a karjaimban tarthattam az első unokámat. Meghatott voltam és tartózkodó. Hogy is kell ezt? Ringattam és beszéltem hozzá, ő pedig lassan megnyugodott a kezeim között. Jó érzés volt, hogy hatással voltam rá, bár inkább csak a belső világára figyelt.

Második nap hazaengedték őket a kórházból. Előálltam a hintóval, és felszaladtam a szobájukba, ahol Zsanna épp hatalmas, mohó cuppantással tapadt a cicire. Elemi erővel tört ki belőlem a kiáltás, 32 évvel ezelőtti emlékek tolultak fel a zsigereimben, minden porcikámban egyszerre éreztem az összes gyerekem összes szoptatását.

Aztán az apuka átöltöztette Zsannát, aki roppant méltatlankodással vette tudomásul köreinek ilyetén megbolygatását. Megnyugtatásul megpróbáltam zsüzsögni neki, és simogattam apró kis fejét. És akkor, mintha egy pillanatra már nem befelé figyelt volna, kinyitotta a szemét, és néhány percre láthatóvá vált mélykék szembogara. Elmerültem benne.

Végül a kezembe nyomták: én fogom levinni a kocsihoz. A lányom magát cipelte, a vejem pedig a rakás cuccot, ami velük volt a kórházban. Boldogan ringattam, hamarosan elaludt a kezemben. A szülők már útra készen, felöltözve álltak, rajtam meg nincs se csizma, se kabát! Így bemutattam az egykezes cipőhúzós trükköt, amit három gyerek mellett volt szerencsém tökélyre fejleszteni. Csodálkozó tekintetüket látva azt gondolom, lenyűgöztem őket!

Odahaza kipakoltunk. Viki rögtön nekiállt megszoptatni a babáját, én elmosogattam, bepakoltam a mosógépbe, majd beléptem a szobába.

Ott ültek hárman a díványon: az Anya, az Apa és a Baba. A Baba cuppogva szopizott, az Anya nézte őt, az Apa pedig átölelte mindkettejüket.

Úgy éreztem, nincs helyem itt. Gyorsan elbúcsúztam, és távoztam. Hazáig bőgtem az autóban, otthon pedig zokogtam.

Új világ született, amit a lányom és férje mozgat.

Lehetek a részese, de egy korszak végleg lezárult az életemben, és egy új kezdődik.

Ezernyi emlék tolult fel bennem egyszerre, és áttört egy réges-régi gáton. Eszembe jutott, ahogy napról napra egyre jobban és jobban szerettem őket. Már azt hittem, fokozhatatlan, aztán másnap mégis erősödött az érzés. Naponta több millió szállal növekedett a kötődésünk egymáshoz. A mosolyuk, a kis kezük érintése, a kacagás, a csalafinta szemek, az első mozdulatok, sírások, fájdalmak, esések, a gondolataik, a szavak, ahogy járt a kis agyuk, ahogy megfigyeltek, ellestek mindent. A vicces mondataik, gondolkodásmódjuk, játékaik – mind egyszerre törtek elő belőlem, és annyi érzéssel teltem el, hogy túlcsordult, és nem tudott belül maradni.

Izgatottan várom a nagymamává válás hosszú folyamatát.

2025. február 17., hétfő

Mary Bunnys és a csücsüméthordozó a Beliczay-szigeten

Lányom utolsó heteiben jár, s ahogy az ilyenkor lenni szokott, sokszor fáradt, egyre nehezebben mozog, annyit alszik, mint egy baba!  

A nagy csücsümétvárásban aztán nekiláttam horgolni. Nagy előnye eme tevékenységnek, hogy legalább addig is le van kötve a kezem és nem a telefonomat nyomkodom. Rögtön egy nyulat horgoltam, mindenféle vonatkozó amigurumi (ami egy japán horgolástechnika) videó megtekintése után. Mint mindig, most sem tudtam betartani a mintát, így eltértem és rögtönöztem, ahogy éreztem. Szerintem jól éreztem, nagyon cuki nyúl kerekedett, hetyke kis kalappal, virágos sállal. Igaz, hatalmasra sikeredett, nagyobb, mint egy újszülött. 

Úgyhogy lányommal, mikor úgy érezte képes 2 órát ébren maradni, virágkeresőbe vittük a nyulat a  Beliczay-szigetre. 

Két hete már jártam arra, néhány csillagvirág és hóvirág már bontogatta szirmait, de az elmúlt hetek fagyos éjszakái megállították a további bontogatást.

Azért így is találtunk néhány virágzó tövet! 

A nyúl is remekül érezte magát, meghempergett néhányszor a virágok között, boldogan szagolgatta őket. 


Ezen a pitypangon meglepődtem! Néhány bimbó  már el is virágzott!

 

Végül kiderült, a nyúl ölelhető alvás közben és leginkább Mary Poppinsra hasonlít, így a keresztségben a Mary Bunnys nevet kapta. Azt hiszem, horgolok neki egy hatalmas sötét cipőt és egy esernyőt is. 


Szakadás-árok meglepetései

A Szakadás-árokban már jó párszor jártam, eszem ágában sem volt oda menni, pláne a felejthetetlen emlékű jégcsaptúra óta. Azt az élményt nem nagyon lehet überelni semmivel! Aztán mégis úgy alakult, hogy mentem. Igaz, nehézkes volt az indulás, minden amellett szólt, hogy maradjak. Hétfőn akartunk, aztán végül mégis vasárnap mentem. Tankolásnál jöttem rá, hogy nincs nálam pénztálca, így fordultam egyet hazáig. Majd Taron leparkoltam az autót, megtettem 2 km-t, épp elő akartam venni a fényképezőgépet, hogy fotózzak, amikor konstatáltam, hogy az autóban maradt. Visszamentem, összeszedtem, és a biztonság kedvéért kattintottam egyet. Jól tettem, mert nem volt benne az SD kártya. Kiszedtem a másik fényképezőgépből, amit viszont nem akartam magammal cipelni, ezért a kocsiban hagytam. Talán túl sok minden járt a fejemben...

Indulásnál még reménykedtem abban, hogy délutánra kisüt a nap, ahogy az előjelzés ígérte. Nagyon hideg volt, két nadrágban, dupla pulcsival is fáztam. 

Innentől azonban végre sínen, akarom mondani a kék kereszt jelzés fagyott, sáros útján voltam, és semmi nem állított meg a felső Csevice-forrásig, ahol kihúztam a bedugott botot a forrás csövéből, minek következtében annyi víz ömlött a lábamra, hogy azt hittem búcsút mondhatok a száraz zoknimnak. De nem! A cipőm állta a próbát, nem ázott be!

Az enyhén szénsavas mátrai víz jólesett, megfelelő mértékben oltotta a szomjamat.

Ezután lemásztam a patakparthoz, amit eddigi útjaim során elmulasztottam megtenni, meg is lepődtem, milyen látványos sziklaalakzatok vannak itt is. 

A Szakadás-árok felé vezető elágazásnál hatalmas tábla jelezte az irányt. Emlékszem, amikor először jöttem ide, alig tudtam megtalálni a bejáratot, bolyongtam az erdőben hol előre, hol balra, hol jobbra, majd vissza, mire ráleltem. Most eltéveszthetetlen, ám két létrán is át kell mászni hozzá. A második létra után a kerítés mellett vezet egy keskeny ösvény,mely végül meredek, porló lejtőben vezet a mélybe. Valakik(k) egy kötelet erősítettek a lejtő tetején álló fa törzsére, ezzel megkönnyítve a lejutást a szurdokba. Hála és köszönet érte!

Azt gondoltam, hogy a száraz időjárásnak köszönhetően nem számíthatok nagy jégcsapokra, de az meglepett, hogy ennyire  nem  találok vizet a szurdokon átvezető patakban. Szinte az egész völgy száraz volt, néhány helyen gyűlt csak meg  kis tavacskákban a víz, az is be volt fagyva. A sziklák szárazak és porosak voltak, így nem volt túl nagy kihívás végigmenni a szurdokvölgyben. 

A látvány továbbra is grandiózus, legalábbis magyar viszonylatokban. 


4 éve

A borostyánfal az árok alsó részén most és 4 éve. 

 

Jégcsapok helyett most az erdei kutyatejek várták lógó bóbitával a tavaszt. 

 


Vizet csak elvétve találtam a patakban. Általában nehéz száraz lábbal végigmenni az árokban. Szerintetek beszakadt alattam? 


A vízmosta sziklák most is látványosak. Íme a jégcsapos változat. 

 
Ezen a helyen általában nem úsztam meg száraz lábbal, vagy jég, vagy gyorsfolyású víz nehezítette a feljutást. 

Az erdőben szinte mindenhol találhatunk egy méretes autógumit. Mégis furcsa, hogy ez épp ide, a sziklák közé ékelődött be. 

Aztán mégiscsak találtam jégcsapot. 



Az árok középső harmada után van lehetőség kimászni a sziklák közül és egy ösvényen, az árok felett folytatni a túrát. De szerintem érdemes a patak száraz medrében haladni tovább.    Bár egy kis időre eltűnnek a sziklák, később újra megjelennek. Itt, a felső harmadban találhatjuk meg a sziklák közé ékelődött gömböt. Ami alatt régebben egész jól át lehetett bújni, most azonban csak felette tudtam átmászni. Emlékszem, amikor jeges volt, nagy mutatvány volt, ahogy ketten húztuk-vontuk egymást. 

 
Mire kiértem a szurdokból szállingózni kezdett a hó. 
Ebéd után  már egész sűrű pelyhekben hullott. Nagy, puha téli csendben lépdeltem. 

Megpróbáltam felkeresni egy közeli kilátópontot, ami azonban el volt zárva kerítéssel, így hossszas keresgélés és szederinda tépkedés után letettem erről. Egy irtás tetején azonban mégis találtam egy egész jól fotózható  panorámát a Farkaslyuk-tető közelében. 

Innen erdészeti utakon közelítettem Tar felé. Hamarosan elértem a  Tari Dácittufa Formáció szikláit. Bizonyára remek látvány is tárulhatott volna a szemem elé, ha jobb az idő, így azonban csak az érdekes sziklaformáknak örültem és keresztül-kasul végigjártam a különös alakzatokat.


 

2025. február 16., vasárnap

Tari Dácittufa Formáció

A faluból a kék kereszt jelzésen indulva már messziről világít a hegyoldal közepén elterülő hófehér sziklamező. 

A kövek vulkáni működés eredményeként kerültek ide. Az itt bányászott köveket  Eger-Miskolc környékén számtalan épületbe dolgozták be. A vulkán közvetlen központja a bánya lehetett, ott a legvastagabb a tufa réteg.


Fehérkő bánya

A függőleges bányafalak talán messziről nem látszanak, de hamarosan elérjük az egykori bányaépület romját, ami mellett felkanyarodva eljuthatunk  a felhagyott bányához. 

A bánya művelésének nyomai mélyen vésődtek a sziklafalba. Úgy tűnik, nem csak geológus hallgatók látogatják e helyet, hanem graffitisek is. 


A bánya falaiban megfigyelhetünk függőleges csatornákat, melyek a piroklasztikum kihűlésekor feláramló gázok csatornái.

A bánya északi,  érintetlen sziklafala. 


A bánya közepén kis tavacskát nőtt be a nádas. 

Dácittufa sziklateraszok

Számomra  nem a bánya az igazán izgalmas, hanem a felette elterülő látványos formákat tartalmazó dácittufa sziklateraszok, melyeket a bánya függőleges falai felett vezető úton felkapaszkodva érhetünk el. 


Ilyen izgalmas színű sziklafolyások mellett vezet az út. 

Mindez a  Kárpát-medence őstörténetének fontos emléke. A Mátra vulkanikus működése során 17 millió évvel ezelőtt került a felszínre az itt található tufa. 

Mikor megpillantottam, a kazári riolittufák jutottak az eszembe, ám mint megtudtam, azok korábbi vulkáni működés eredményei. 


A dácittufa kúpjai gyengébben fejlettek, eróziója is eltér a  riolittufa pusztulási felszínétől, mivel összetétele más. 

A szelektív erózió: a puhább portufa jellegű kifejlődés könnyebben, a keményebb tömbök formájában kipreparálódik. A fenti képen egy bálna formát hozott létre. 

 

Horzsakövek a sziklateraszon

 A habkő vagy horzsakő a vulkanikus kőzetek egyike, többnyire világos színű, erősen hólyagüreges, likacsos, durva szerkezetű vulkáni üveg, ami tartalmazhat kristályokat is. 
Horzsakő olyankor keletkezik, amikor a magmás robbanásos vulkáni működés során a nagyon forró, nagy nyomású anyag hirtelen kirepül a tűzhányóból. A habkő szokatlanul likacsos szerkezete azért alakul ki, mert felszínre jutó anyag gyors lehűlésével egyidőben a túlnyomáscsökkenés is gyorsan végbemegy. A túlnyomáscsökkenés következtében gázbuborékok jönnek létre azáltal, hogy csökken a lávában az oldott gázok oldhatósága (például a vízgőz és a szén-dioxid), így a gázok gyorsan kiszabadulnak. A hirtelen hűlés a megszilárduló lávába fagyasztja a túlnyomáscsökkenés miatt keletkezett gázbuborékokat, és kialakul a likacsos szerkezetű kőzet.




Forrás: https://www.bnpi.hu/hu/reszletek/tari-feherko-banya