A tanösvényről
A tanösvény pedig rendkívül kreatív és izgalmas feladatokkal próbálja lápnokká nevelni a kedves látogatót. Van itt kérem minden! Megtudhatod, hogy tőzegmérő ugrással tapasztalhatod meg, milyen közel jársz a láphoz. Ehhez csak a társadnak fel kell ugrania, és minél közelebb vagytok a tőzeges talajhoz, annál jobban érzékeled a föld rengését, amikor társad a földre dobban.
Három HŐSSÉG mérő szerkezet segítségével követheted nyomon a páratartalom, hőmérséklet és talajvízszint változásait a láp eltérő részein.
Apró lápmaradvány
A láp kialakulása
A láp és az emberi tevékenység
Mindent a lápról
A lápi konzerv, azaz a tőzeg
A tőzeg olyan, mint a szivacs. Felszívja a vizet, és szivárogtat szárazság idején is. A lápvíz lassan kiszivárog, és öntözi a környék növényeit. A párolgás kellemes mikroklímát biztosít. Ezt ellenőrizhetjük a tanösvény különböző részein kihelyezett HŐSSÉG mutatókon.
Az oxigénhiányos, pangó vizes lápi talajban az elhalt növényi részek nem jutnak levegőhöz, ezért nem tudnak lebomlani, hanem a talaj mélyebb rétegeiben tőzeggé alakulnak. A tőzeg sötét, szivacsos anyag, mely évmilliók alatt bizonyos körülmények között átalakulhat kőszénné.
Ha a tőzeg oxigénhez jut, akkor elkezd lebomlani. De hogy juthat oxigénhez? Például, ha az ember lecsapolja a vizet, mert építeni vagy gazdálkodni akar a területen. Vagy megváltoztatja a talajban lévő vízfolyások útját, netán szerves anyagokat hord a láp környékére, kaszál, vagy kitermeli a tőzeget. Természeti hatások is közrejátszhatnak, például ha szárazabb években lecsökken a talajban a víz szintje.
A tőzeg, mint fűtőanyag
A lápi idő
A láp életét a tőzeg állapotával hozhatjuk kapcsoaltba. Kezdetben a nyílt vizek visszahúzódásával kezdődik meg a láp feltöltődése, majd beindul a tőzegképződés. Amikor a láp középidős, a lápmedence teljesen megtelik tőzeggel. Amikor a felső részek szárazra kerülnek, elindul a tőzeg lebomlása. A lápok egyszer meghalnak, évszázadok alatt feltöltődnek és fás, erdős területekké alakulnak. Ilyenkor mág nincs tőzegképződés.
Lápi magasságos őrzi a láp emlékét
Lápi tavak a láp legaktívabb részei
Nádas
Lidércek lakhelye
Lápcserjés
Puhafaliget
Kiszáradt láprét
Homokpusztagyep
A lápok szerepe a globális éghajlatváltozásban
A Föld teljes területének ma már csak 3%-a láp, ezek kétszer annyi szenet tárolnak, mint a 10-szer nagyobb területű erdők.
Ha egy láp kiszárad és a tőzeg elbomlik, szén-dioxid formájában kerül a légkörbe. A légkörbe jutott szén-dioxid elnyeli és visszasugározza a nap fénysugarait a Földre, így növeli az üvegházhatást és a globális felmelegedést.
A Föld lápjait az emberi tevékenység ma olyan mértékben pusztítja, hogy emiatt több szén-dioxid jut a levegőbe évente, mint amit a Föld teljes légiforgalma okoz!
A párizsi éghajlatvédelmi egyezmény 2015-ben kimondta, hogy világszerte 500 000 km²-nyi eltűnt lápot kell helyreállítani.
A bejegyzés elején írt "ide nem érdemes elzarándokolni az 1 km séta kedvéért" mondatom mindenképpen felülbírálatra szorul. Az eddig bejárt összes tanösvény tekintetében messze a legjobb, tanulságos és kreatív tanösvény volt, mely beszippantott a lápok világába.
Úgy tervezem, ide visszatérek más évszakban is, így remélhetőleg újabb fotókkal bővül még a bejegyzés.
Források:
- A tanösvény tájékoztató táblái
- Levego.hu
- kriska.web.elte
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése