Immár hagyományos családi kirándulásunkat csökkentett létszámmal, de nagy lelkesedéssel abszolváltuk. Ezúttal Bakonyoszlopról indultunk az Ördög-árok felé, majd a Kőárok-szurdok végénél kanyarodtunk el a kiindulási pontunk felé.
Jó pár éve már jártam ebben a szurdokban, azóta tervezem elvinni ide a családot. Így aztán sejtettem, hogy mire számíthatunk: a vizen való átkelésre több helyen. Arra azonban nem gondoltam, hogy a patak ennyire bővízű lesz most! Bár közvetlen az olvadás után valószínűleg még több víz lehetett benne - láttuk az áradás nyomati a part mentén. Akkor talán át sem tudtunk volna kelni száraz lábbal. No, ez most sem mindig sikerült, itt-ott becsordogált a víz a cipő rejtett résein, majd szépen szétterült a zokniban, s ahogy léptünk felmelegedett, forró dunsztban tartva a lábunkat.
A patakvölgy hatalmas mohás sziklái között sebesen kanyarog a patak, több helyen apró vízesések teszik még látványosabbá.
Az átkelés nem volt minden esetben zökkenőmentes. Néha ilyen kidőlt fákon kellett - volna - átkelni. Végül senki sem vállalkozott a legfelső fán való átlépdelésre. Ki alulról mászott, ki pedig másik gázlót keresett.
A kutya kényeskedve lépdelt a hideg vízben, végül kézben kelt át a patakon, nehogy nyakig vizes legyen és megfázzon.
Az út mellett több helyen is hatalmas sziklák meredeznek. Némelyikben kisebb-nagyobb barlangüregek vannak.
A völgy sziklái mohával fedettek.Bár a völgybe nem jutott be a napsugár, a napsütésnek köszönhetően a folyó mégis hihetetlen kéken világított.
Több helyen is méteres vízesések mellett haladtunk el.
Az völgy talán leglátványosabb része az Ördög-gátnál található. Itt egy sziklafal állja útját a víznek, a vízesés alatt egész kis sekély tóvá szélesedik a patak.
Akármilyen sekély is a víz, száraz lábbal nehéz volt átkaltni, tesóm talált egy deszkát, amiből hidat épített nekünk.
A vízesés feletti sziklákon drótkötéllel biztosított lépővasakkal fel lehet mászni a kövekre, majd a vízesés felett átlépdelve a másik oldalon lehet átjutni a túlsó partra. Akinek ez a manőver túl nehéz lenne, meg is kerülheti a sziklaormot egy ösvényen. Bár szerintem az sem sokkal könnyebb, emlékképeim szerint meglehetősen meredek és sárosan csúszós. Én mindenesetre elindultam a láncokon a tesóm után, majd hamarosan úgy éreztem, inkább a sáros meredély. Szerencsére másik tesóm a hátam mögött nem engedte, hogy visszaforduljak, mindketten addig dumáltak, míg végül átküzdöttem magam a holtponton, és átmásztam a vízesés felett. Az adrenalin magasba szökött a testemben, éreztem, hoyg remegek, de nagyon örültem, hogy ezen az úton mentem!
 |
Az Ördög-gát barlangja és a vízesés. |
 |
Egész kis tóvá szélesedik a patak. |
 |
A vízesés felett. |
A gát után egy meredek ösvény vezet fel a Sűrű-hegyi Ördög-lik barlanghoz, mely a Bakony második leghosszabb barlangja. A barlang érdekessége, hogy a 200 millió éves éves triász dolomit és az 50 millió éves eocén mészkő közé féltucatnyi idegen kőzettípust tartalmazó, össszecementálódott kőzettörmelék ágyazódott be.
Kétszintes barlang tektonikus működés következtében jött létre, a repedések mentén a karsztvíz oldotta ki a járatokat. A barlangban több gömbfülke található.
A barlangban 14 féle denevérfajt figyeltek meg. Ez békésen függeszkedett az oldalfalon.
A barlang kétszintes, az egyik nyúlványa le volt zárva.
A barlang előtt szép, tavaszias, szélcsendes időben, 10 fokban napoztunk és ebédeltünk meg, majd visszaereszkedtünk a völgybe.
A folyó talán még szebb szakasza következett. A vízesések mintha megszaporodtak és nagyobbak lettek volna, mint az alsó szakaszon.
Ahol a piros jelzés a zöldbe torkollot, elhagytuk a patakot és Csesznek felé vettük az irányt. A zöld jelzés kezdetben erdei ösvény volt, és kellemesen járható, ahol azonban kiszélesedett traktorok kereke tette járhatatlanul sárossá.
Szerencsére hamar elértük a Kőárok menti keskeny turistautat. Az árokban jelenleg nem volt víz de pár napja még lehetett. Vékony iszapréteg fedte a folyómederbe hullott leveleket.
 |
Egy alkalmi vízesés mosta átkelő. |
 |
Az ösvény a patakmederben visz. A látvány ellenére nem volt sár. |
A Kőárok végén egy jelzetlen úton jobbra kanyarodtunk Bakonyoszlop felé. Az erdőből kiérve épp ráláttunk a cseszneki várra.
Az úton hatalmas pocsolyák terpeszkedtek.
Lágy ívű legelőkön vágtunk át Bakonyoszlop felé. A kutya kissé elfáradt.
Az utunk végét a naplemente és holdkelte pazar látványa kísérte.