A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Malom-patak. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Malom-patak. Összes bejegyzés megjelenítése

2023. október 26., csütörtök

Malom-patak romantikája

Jó pár éve tavasszal jártam be a Zebegény - Malom-patak - Törökmező - Nagymaros útvonalat, és az út végén, ahogy ereszkedtünk lefelé a hegyről, szemközt a Visegrádi-hegység és a Dunakanyar panorámájába megállított. Aztán a napokban a szemem elé került az akkori fotó és elhatároztam, hogy újra felkeresem ezt a helyet, hogy őszi pompájában is megcsodáljam. 

A túra reggelén zuhogott az eső, nem volt kedvem biciklire ülni. Megvártam, míg csillapodik kissé, ekkor bringára, majd vonatra szálltam, és dél körül érkeztem Zebegénybe. 

Úgy terveztem, kicsit bóklászom a Malom-patak mentén, majd jól elkerülöm a túlságosan is látogatott Törökmezőt és megcélzom a Juliánus-kilátót, s onnan ereszkedem vissza Nagymaros felé. 

A Malom-patakot szemerkélő esőben jártam végig, de még sosem láttam ennyire hangulatosnak, mint az őszi, csillogó falevelek ölelésében. 






A patakparton ilyen kis manók leskelődtek


A patakot szegélyező hegyoldalban pedig ilyen szép göcsörtös-kanyargós fák csábítottak le az útról. Már majdnem neki is vágtam a hegynek, de aztán inkább mégis visszatértem a patakhoz. 


Az egyik kanyarban hódok munkájának nyomára bukkantam. 


Ekkora gátat építettek. Igazi mestermű!


A gát mögötti kis tó. Partján több helyen fedeztem fel a víz felé vezető (hód?) járatokat. 
A tóról vadkacsapár reppent a magasba jöttömre. 

A patak meredek partjának romantikája. Ez volt az út legszebb része. 

Egy erdei ösvényen a csúcs felé vettem az irányt.  Közben az eső elállt, még a nap is kisütött, a fák között vidáman ugrált az aranysárga napsugár. Ennek ellenére hűvös volt. Először arra gondoltam, megnézem a kilátóból a panorámát, de aztán úgy döntöttem, hogy azt már sokszor láttam, inkább két alternatív kilátópontot néztem ki a térképemen, és arra vettem az irányt. Sajnos mindkettő vaklármának bizonyult, ha volt is ott valaha kilátás, benőtte az erdő. 
Így aztán kissé csalódottan vágtam neki a visszaútnak, és reméltem, hogy megtalálom a motivációmat jelentő ominózust kilátóponot Nagymaros felett. 
Hamarosan átvágtam a gesztenyésen, ahol csupán egyetlen gesztenyefát találtam, de vethettem egy röpke pillantást a Visegrádi-hegységre. 


Jó tempóban közeledtem célom felé, amikor egy előttem haladó család nőtagjai épp hangos kiabálással tudatták a társaság férfitagjaival, hogy menjenek csak előre, ők hamarosan követik őket. A kisfiút sokáig kellett győzködni, hogy nem kell anyucit megvárni, de végül sikerült előre terelni őt is. Fellélegezve épp leguggoltak volna, amikor jeleztem, hogy várjanak már még pár percet, amíg elvágtázok mellettük, nem akarom lekésni a nap utolsó sugarait holmi pisiszünet miatt. 

A kis incidens után elhaladtam a kilátópontom mellett, ahol a kisfiú még mindig nem értette, miért maradtak le a lányok az erdőben. 

Íme a várt látvány. Véleményem szerint kb. 10 perccel késtem le az ideális időpontot.

Így aztán szépen lassan lesántikáltam a faluba - a jobb térdem ugyanis lefelé nem szeret menni - láttam, hogy a vonat indulásáig van még időm, így megettem egy fincsi sütit a cukrászdában.
A vonaton aludtam, mint a bunda. Azt hittem, kínszenvedés lesz hazatekerni, de olyan jó tempóban haladtam felfelé, hogy magam is meglepődtem.  





2020. november 25., szerda

Zebegénytől Törökmezőig a Malom-patak mentén

Zebegénytől a Malom-patak mentén vezető zöld jelzésen indultam neki a (kb. 14 km-es) útnak. A faluban elhaladtam a  Boldogasszony-templom, majd a réteses előtt, és hamarosan elértem az erdőt. Szép, széles erdei úton vezet a jelzés, persze engem inkább a patak vonzott. Izgalmasabb a fák között vezető rejtett ösvényeken bejárni a tájat, még ha lassabban is halad az ember! Arról nem is beszélve, hogy jelzett útról alig látni a patakot, mely 2 méter mély, függőleges falú meder mélyén kanyarog. 
No meg a patak mentén igazi zsombékos, vizes élőhelyre bukkantam. Jó 2 kilométeren keresztül szegélyezi a patak partját. Az  első fagyok megcsípték már a tájat, sajnos későn érkeztem, és a megvilágított részeken a dér felolvadt már, aranysárga színekkel vonta be a nap a sás (?)  szálait.  A zsombékok közti árkokban azonban a fagy hideg lehelete tekergőzött, ezüsttel szórva a leveleket. 

Csodaszép volt és különleges. Nem is tudtam betelni vele, kattintgattam ész nélkül, itthon meg néztem az elpazarolt pixeleket, töröltem az egyformákat, de még így is maradt jó néhány. Nehéz volt választani, pedig ebből bőven elég csak egyet megmutatni. A többi ugyanaz pepitában. 
Végül erre a kettőre esett a választásom.
Illetve háromra.  De a harmadik csak a kutya miatt került bele. (Van olyan kutya nélkül is, de az tényleg pont ilyen, csak nincs fekete folt a közepén.) Az első azért, mert az a páromnak tetszett, szerinte dinoszauruszos időket idézi (miért?), a második pedig azért, mert nekem. 
A zsombékok sűrűn bókoló levelei között a mélyben ott kanyarog a Malom-patak. Még jó, hogy észrevettem, nem lett volna jó lezuhanni a mélybe. Talán nem látszik olyan jól a képen, de a patak két méterrel a lábaim alatt folyt, a függőlegesen letört partot pedig takarta a növényzet. 
A jelzett út jó darabig akár babakocsival is kényelmesen járható, néha azonban át kell kelni a patakon, csúszós köveken egyensúlyozva. Az őszi erdő csupasz fái tükröződnek a tükörsima vízen. 
Ezután az út széles mezőkön vezet át, a térkép sátorozó helyet jelöl. Kellemes lehet nyáron, árnyas fák között, a csörgedező patak mellett. 
Most a rét fele deres volt már, különleges látványt nyújtott a táj. Ki tudja miért pont ott van a DÉRVÁLASZTÓ vonal?
(Talán a fagylefolyás miatt? Amiről alig valamit találtam a Google-n, csupán csak annyit,  hogy ha ezt jól használjuk, akkor megterem kis hazánkban is a füge és a kivi. A fagylefolyási jelenségnek köszönhetően a téli éjszakákra jellemző kritikus hőmérséklet a dombokon nem alakul ki, hiszen a nehéz hideg levegő lehúzódik a völgyekbe.)
A zöld jelzés több turistaház, és egy jurta mellett is elvezet, majd a törökmezői halastavaknál a kék jelzésbe torkollik. 
Törökmezőhöz közeledve egyre több turistával találkoztam,  a jelzett út helyett inkább az erdészeti utakat választottam. Törökmezőn szép rétek, legelők, számtalan kisgyerekes család és út mellett parkoló autó fogadott. Így továbbra is erdészeti utakon haladva visszaereszkedtem Zebegénybe a kiindulási pontomra. 
Mire leértem, a lemenő nap különleges színorgiával örvendeztetett meg, beálltam a parton a többi bámészkodó mellé naplementét csodálni. 
Sikerült egy viszonylag ritka légköri jelenséget is lencsevégre kapni, teljesen öntudatlanul, nem is tudtam, mit látok, szimplán csak érdekes volt a kék folt a vörösló égen. A facebookon aztán  felvilágosítottak, hogy az bizony egy virga
Hogy? Te még sosem hallottál a virgáról? Sose szégyelld, én sem, de ha érdekel megnézheted és elolvashatod itt a vonatkozó bejegyzést. Én is azért rögzítettem, mert egy hónap múlva már úgy ki megy a fejemből, mintha sosem lett volna benne, s csak abban reménykedek, rátalálok majd a saját posztjaim között.