Első újévi családi túránk során a Mátrát céloztuk meg.
Mátraszentlászlón parkoltuk le az autót, és vágtunk neki a Vörös-kő-kilátó felé vezető sárga jelzésnek. Az idő felhős, hideg és kegyetlenül szeles volt, nem számítottam erre, sajna nem ehhez öltöztem. No sebaj, majd felfelé kimelegszem – gondoltam, ámde mindhiába. A jegeces szél minduntalan átfújta a nadrágomat, besüvöltött még a kapucnim alá is. Ráadásul minél feljebb kapaszkodtunk, annál jobban fújt.
A kilátótól a kék háromszög, majd a kék jelzésen haladtunk, szép ösvényeken. Bár nem sok időm maradt az út szépségét nézegetni, siettem, hátha úgy kevésbé fázom.
A Newton-sziklánál váratlanul szélárnyékba kerültünk, így kortyoltunk egyet a meleg teából, és megcsodáltuk a panorámát.
Majd újra süvöltő, hideg szelet kaptunk az oldalunkba egészen az Ágasvári-csúcsig. Itt egy bokor szélárnyékában ismét megpihentünk, ki sem akartunk mozdulni onnan.
Persze mégis elindultunk, ácsorogni sem volt kellemes a hidegben. A nagy ereszkedőn lejutottunk a turistaházig, ahol kellemes hőmérséklet és alig néhány ember fogadott. Megebédeltünk a magunkkal hozott ételekből, majd a kék kereszt jelzésen mentünk tovább a Kőkapu felé, egészen a zöld jelzésig.
Pelés-fa. Ezt a kiszáradt tölgyfát a neve alapján pelék lakhatják. A fa üregében akár 3 ember is elfár állva. |
A zöldön, majd a piros kereszten ereszkedtünk le a Csörgő-patak völgyébe, ahol végre szélárnyékba kerültünk. Havas táj fogadott, majd hamarosan még a hó is szállingózni kezdett.
A patakvölgy minden időben varázslatos, de így jegesen, havasan talán még szebb!
Nem is a jelzett úton mentünk, hanem közvetlenül a befagyott víz mellett. Néha egész kis kihívást jelentett az áthaladás száraz lábbal.
Tesómék egyáltalán nem emlékeztek, hogy jártunk erre pár éve nyáron.
Átkelés a Csörgő-szurdok sziklái között
Út a befagyott patakon át
Mégis inkább a mászósabb utat választottuk. Bár az sem volt jobb lefelé, mint a patakon keresztül.
Gyula-barlang a patak mentén. Szemmel láthatólag sokan bivakolnak itt.
Egykori huta maradványát is megtaláltuk. Gyakori foglalkozás volt a hamuzsír, vagy szalajka előállítása faégetéssel, ami hazánk fő exportcikke volt a 18-19. században. A hamuzsír a szappanfőzés, üveggyártás vegyi anyaga.
Innen már csak száz métert kellett felfelé menni, míg elértük először Mátraszetnistvány sípályáit, ahol régi síelős emlékek törtek fel. A pályákon nem voltak sokan, jó hangulat uralkodott. Kicsit talán vágytam a lesiklás élményére, de aztán mégis megállapítottam magamban, hogy cseppet sem bánom hogy már több, mint 10 éve nem voltam síelni. Kirándulni sokkal jobb! Még ilyen cudar szeles időben, mint a mai!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése