Azt talán minden magyar ember tudja, hogy a jáki apátsági templom a zsámbéki templom ikertestvére, hazánk jelentős, román stílusban épült, jó állapotban megmaradt, ikonikus építészeti alkotása.
Sok mindennek utána lehet nézni az interneten, például hogy a templomot 1214-ben alapították és 1256-ban, a tatárjárás után szentelték meg, azóta azonban többször is átépítették. A 17. század közepéig bencés kolostor is állott a templom mellett, valamint hogy "nemzettségi" monostor, azaz az alapító Jáki Nagy Márton nemes, aki a megépült a templom patrónusa volt, s ez a feladat halála után örökösére szállt.
Engem azonban ott jártamkor az épületen talált különös szobrok és díszítések fogtak meg, ezekhez kerestem információkat.
Engem azonban ott jártamkor az épületen talált különös szobrok és díszítések fogtak meg, ezekhez kerestem információkat.
1. Schulek Frigyes és a két torony
A templomot több lépcsőben építették, hol a tatárjárás hátráltatta az építkezést, hol a török dúlta szét az épületet, hol az idő vas foga rongálta meg a falakat. 110 évvel ezelőtt Schulek Frigyes tervei alapján restaurálták. Két tornyát Szentmargitbányáról ide szállított több száz vagon kővel építették újjá. A két kúp alakú toronysisak a képen ívesnek látszik, és mint megtudtam, ez nem a fényképezőgépem okozta torzítás, hanem az építész alkalmazott alig észlelhető íveket a kupolán. Hogy pontosan milyen is volt az eredeti kupola, azt nehéz megmondani, hisz a történelem során többször is átépítették.
2. A templom legdíszesebb része a bélletes kapuboltozat
Bélletes kapuboltozat szerepe hogy az épület és a látogató közötti hatalmas méretkülönbséget emberi léptékűvé alakítsa, miközben szemet gyönyörködtet.
Hat pár geometriai és növény mintával díszített oszlopon keresztül juthatunk a templom belső terébe, két félelmetes oroszlán vigyázó tekintete közepette. A bal oldali mancsai között békésen mosolygó fej szinte csapdában tartotta a tekintetemet.
Hat pár geometriai és növény mintával díszített oszlopon keresztül juthatunk a templom belső terébe, két félelmetes oroszlán vigyázó tekintete közepette. A bal oldali mancsai között békésen mosolygó fej szinte csapdában tartotta a tekintetemet.
A tartóoszlopok talpazatán a Schulek Frigyesék által restaurált oszlopok egyszerűsített mintázatban érnek véget, addig az eredeti, utólagosan nem restaurált oszlop végei erős állatok imitációi.
Legjobban az az oszlop tetszett, amelyiket egy ember vett a nyakába.
3. Lefejezett szobrok
A kapu felett háromszög alapban elrendezve oszlopokkal tagolt fülkékben Krisztus és 10 apostol foglal helyet, kezükben könyv. Kőszeg ostroma idején (1532) a török ezt a templomot sem kímélte, és csaknem az összes szobor fejét levágta. Ezeket később, a barokk korban pótolták. Csak a középen álló Krisztus és a mellette lévő két apostol feje eredeti.
4. A két "mostoha" apostol
De miért csak 10 apostol áll egymás mellett? Néhány évvel ezelőtt egy ásatás során derült fény a rejtélyre: a templomot valójában eredetileg 1-1 méterrel szélesebbre tervezték, akkor az összes apostol elfért volna egymás mellett a homlokzaton. Így azonban kettőnek csak a kapu melletti falakon maradt hely.
5. Rémisztő állatok körös-körül
A templom faragványai között számtalan helyen találunk vicsorgó fogakkal és nagy karmokkal rendelkező ijesztő vadállatokat, szörnyecskéket, sárkányokat. Úgy tartották ezek a faragványok megvédenek a gonosztól.
6. A gömbök - ahol a pogány és a keresztény kultúra találkozik
A román stílusban a népvándorlás népeinek és a kereszténység kultúrája találkozik, a gömbök mindkét esetben a végtelent, a tökéleteset szimbolizálják. Az ablakok íveit csaknem minden esetben ez a motívum díszíti.
7. IV. Béla feje az oroszlán karmai között?
Itt úgy néz ki, mintha az oroszlán őrizné az alatta ülő alak levágott fejét. Egyesek szerint a fej IV. Béláé. A tatárjárás után, az ő
uralkodása idején fejezték be a jáki templom építését.
8. Építészetében és díszítésében francia, normann és clunyi mesterek munkáit és hatásait is csodálhatjuk
A déli bejárat felett egy bárányt láthatunk. A bárány az isteni szeretet képe. A hamis szeretetet szimbolizálja a a mellette látható két önmagába harapó sárkány.
9. A templombelső
Bár itt nem a szobrok dominálnak, néhány képet mégis megérdemel a háromhajós templombelső, mely még mai léptékkel is lenyűgöző méretű.10. A falu legrégebbi temploma azonban mégsem ez a templom...
... hanem a főhomlokzattal szembeni Szent Jakab - kápolna.
Meglepő módon belül barokk stílusú festett díszítések találhatók, szintén barokk oltárát Gróf Batthyány Ignác készíttette.
Forrás: https://www.nyugat.hu/tartalom/cikk/jaki_templom_titka
Nagyon jó figyelemfelhívó és kedvcsináló összegzés! Rövid, tömör és érdekfeszítő, jó fotóillusztrációkkal.
VálaszTörlésHát igen. Babiloni szárnyas oroszlánok. 800 év..lenyűgöző
VálaszTörlés