Az idei Budapest 100 témája a hetvenes évek építészete volt. A szervezők szerint a "a közvélemény sokszor negatívan fordul a szocialista időszak épületeihez" "történeti kontextusuk" miatt. Bár szerintem inkább a rettenetes küllemük, barátságtalan belső tereik, lepusztult állapotuk és a bennük uralkodó hamisítatlan, itt maradt 70-es évek beli illatok miatt, amit megtapasztalhattunk a bejárt épületekben.
A fentiek miatt aztán közepes lelkesedéssel vártam az eseményt, bár a szokásos fotós társaságban eltöltött idő reménye sokkal emelte az esemény iránti lelkesedésemet.
Annak ellenére, hogy ebben a tematikában igazán rengeteg épület található a fővárosban, aránylag kevés ház került be a látogatható épületek közé, azok is rendkívül elszórtan, egymástól távol voltak, ami nem könnyítette meg az útvonal összeállítását. Így aztán - az előző évektől eltérően - nem gyalog jártuk végig a várost, hanem a helyszínek között autóval közlekedtünk. A nap végére így is lejártuk a lábunk.
Edutus Egyetem
Az első épület, amit felkerestünk, az Edutus egyetem volt, a Villányi úton. Az egyetem aulájában épp babaruha vásár volt, Budapest 100-nak hírét sem hallották. Kiderült, az épület nem látogatható, csak a programba bevont ház, azaz kutatás alá vették, azonban leírást mégsem találtam róla a rendezvény hivatalos oldalán.
Szuper.
Mi azért bejártuk, és meglestük a a kor jellegzetes burkolatait, valamint jól megfigyeltük az építészeti stílusjegyeket, majd: "Aki egyet látott, az összeset látta!" - felkiálltással odébbálltunk.
Parketta a 70-es évekből. Nekem is ilyen volt a gyerekszobámban. |
Mozaik csempével borított fal. Akkoriban sok épületben alkalmazták. Ma az ilyen mintázatú burkolatok reneszánszukat élik. |
Felújított tető ablak. |
Tipikus épületbelső. |
Jellegzetes üvegfal |
Víztározó köz
Így aztán örültünk a jó időnek, és vetettünk egy pillantást a Vár felé, ami a következő helyszínünk lett.
Tárnok utca 13.
Emeleti belső tér a lépcsőházban.
Víztoronyház
Megunva a bóklászást a Várban végül Újpalota felé vettük az irányt, a Víztoronyház egész ígéretesnek mutatkozott.
A ház 18 emeletes, 70,9 méter magas, még most is Budapest legmagasabb LAKÓépülete.
A MOL Campus ugyan 143 méter, de nem lakóépület, illetve a Parlamentnek és a Szent István Bazilikának egyaránt 96 méter a legnagyobb magassága. A Nagyvárad téri Elméleti Tömb (SOTE) 88 méter magas, a Mátyás-templom 78 méter, az Országos Nyugdíjfolyósító Intézet székháza pedig 73 méter. Ezeken kívül már csak a kémények és adótornyok maradtak, melyek meghaladhatják akár a 200 méteres magasságot is. További információk>>
Története
Az újpalotai lakótelep építését 1969-ben kezdték el és 10 éven belül több, mint 15ezer lakás került ott átadásra. Az új otthonok vízellátás problémájának megoldásaként olyan építményt szerettek volna a k a lakótelep közepére, mely a terület ikonikus jelképe is lehet.Művészlakások a tetőn
Néhány érdekes cikk és leírás a házról:
Az eredeti koncepciót nem hiszem, hogy támogatja az erkélyek egyedi beépítése. |
A házgyáritól egyedi megoldások a homlokzaton. Ívek és élek. |
Az egykori szivattyúház geometrikus falplasztikával borítva. Egyesek szerint az egy létra. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése