2023. május 30., kedd

Ibolyás gérbics

 

Ez a korhadéklakó kosborféle elsősorban meleg, száraz tölgyesekben él. Szubmediterán növény. Akár 50 cm mélyre is behatol a talajba húsos oldalgyökerével. Szára virágzáskor zöldeskék színű, a termés érésekor  azonban bezöldül. Május-júniusban virít. Laza virágzatát 7-20 virág alkotja. 

 

 

Bár van még fotoszintetikus pigmentje, de jelentős mértékben nem fotoszintetizál,  klorofill nélküli életmódot folytat. Fejlődéséhez szüksége van gombákra. Gyökereinek 85 %-a érintkezik a gombafonalakkal.  

Partnerei a galambgombák (földtoló galambgomba, vagy a keskenylemezű galambgomba), találtam is néhányat a virág környékén.  

A virágzás első fázisában nektárt képez, és arra vár, hogy beporozzák a rovarok. Amennyiben ez elmarad, úgy maradnak az önbeporzásnál (fakultatív önbeporzás). Száraz években képes a talajban, illetve a talajtakaró alatt virágozni és önbeporzás révén termést hozni. 



Az orchideamagvakat a maghéjon belül jóval  több, mint 90%-át levegő tölti ki, nagyon könnyűek, magjai szinte lebegnek a levegőben (6 másodperc alatt ér talajt), ezért viszonylag nagy távolságra is eljuthatnak szél segítségével. Ez a távolság bizonyos  kosborfajok esetében akár 100-200 km is lehet!






Védett, eszmei értéke 10.000 Ft. 


Forrás: Magyarország orchideáinak atlasza

Selyemgombák

A selyemgombáknak is számtalan változata van, meg sem kísérlem a pontos beazonosításukat, inkább a közös jellemzőik alapján érdemes megismerkedni velük. 

Többségük 20 perc főzés után  ehető gomba, de némelyik könnyen összekeverhető a gyilkos galócával, ezért inkább nem gyűjtöm őket. 
Törékeny gombák.


Tönkjén  lehet kígyóbőrszerű mintázat, hengeres, karcsú.
Kalapja széle bordázott.
Gallérja nincs.

Bocskora jól fejlett, tulipánszerű. 



Lemezei sűrűn, szabadon állók, lehetnek recések. Húsa nem színeződik. 

Színe inkább szürkésbarna , mintha koszos lenne.   Kalapja széle recés.

Kalapján lehet burokmaradvány, de akkor az nagy, összefüggő, fehér. 



Ezüstszürke selyemgomba a miskolcigombasz.hu oldalon.

Szürke selyemgomba

Nagyon hasonlít az ezüstszürke selyemgombához, csak ritkábban vannak burokmaradványok a kalapján, széle erősen bordázott. 
Fiatalon kalapja kúpos, félgomb alakú, végül ellaposodik.

Szürke selyemgomba
 a miskolcigombasz.hu oldalon.

Óriás selyemgomba

 Idősebb korban kiterülő, középen kicsi púp, felszíne sima, széle bordás.
Messziről úgy nézett ki, mintha nagy őzláb lenne, de közelebb érve láttam, hogy sokkal karcsúbb, nincs jellegzetes mintázata, se a kalapján, se a tönkjén.  A kalapja is vékonyabb volt. Sajnos kiesett a kezemből és a földön mind a kalap, mind a tönk darabokra tört.



Selyemgomba épp most kel ki a tojásból:
 





Jól látszik tulipánszerű bocskora.




Nyári vargánya

Kalapja húsos, kemény, félgömb alakú, majd idősebb korban kiterül. 
Széle aláhajló, felszíne bársonyos.
Színe vörös árnyalatok nélküli, a mogyoróbarnától a sötétbarnáig. 
Húsa fehér, vágásra nem változik. 
Jellegzetes gombaszagú, finom. 
Tölgyesekben, lomberdőkben, a savanyú talajt szereti. 

 




Tönkje robusztos, hasah, apró szemű hálózattal. 

Pórusok szűkek, fehérből sárgásak, esetleg olivazöldek lesznek, érintésre nem színeződnek. 


Nyári vargánya miskolcigombasz.hu oldalon.

Fenolszagú csiperke

 

Kalapja erősen domború, később ellaposodó, barnás, odanyomottan pikkelyes.
Nyomásra krómsárgán foltosodó.
Lemezek fehéres szürkék, később rózsaszínes, végül feketésbarnára színeződik. 

gallérja szabályos, vastag gyűrűszerű, alsó részén jellegzetesen barnás. 

Lemezek a tönknél felkanyarodók, sűrűn és szabadon állók. 
Tönkjét megkapargatva sárga színűvé változik. Illata fenol (vegyszer) szagú. 

Gyengén mérgező faj. 

Fenolszagú csiperke a miskolcigombasz.hu oldalon. 

2023. május 24., szerda

Kisinóci turistaháztól a Zálog-bércig

Vasárnap a gombatanfolyam első terepgyakorlatára indultunk a Kisinóci turistaházhoz. A tanfolyam vezető nem sok jóval kecsegtetett gomba ügyben, úgy mondta, hiába a sok eső, nem melegedett még fel eléggé az idő. Egy órát bolyongtunk a környéken, gombaügyileg teljesen eredménytelenül, mire feladtam, és inkább nekivágtunk a hegynek a lányommal. 

Igaz, legalább fotóztam madárfészek kosbort, és fehér madársisakot. 

 

A sárga kereszt jelzés kezdetben kellemes, árnyas erei úton halad a patak mellett, majd egy ponton bal kanyart vesz, és azon kaptuk magunk, hogy jó meredeken kapaszkodunk felfelé. A nap is egyre jobban besütött a fák közé, vetkőznénk, de csaknem nyár lévén, már nincs hova. Emlékszem, ez az út télen is megizzasztott. 

A Szép-bércre most nem mentünk ki, a Nagy-János-tető közelében azonban tettünk egy kis kitérőt a kilátópontra. Minden képzeletet felülmúlt a virágos rét látványa. Persze fotózhatatlan, dél múlt, erősen süt a nap, képeken semmi nem jön át a karcsú színes virágok szemet gyönyörködtető szépségéből és a rét hangulatából.  Térdig érő fű között szurokszegfű, árvalányhaj, vadárvácska, nefelej, kutyatejek és egyéb virágok borították a hegyoldalt. 

 

Letelepedtünk egy sziklára, így nem tapostunk le egyetlen virágot sem, s falatozni kezdtünk. Lábamra számtalan darázsszerű rovar szállt le pihenni. Hiába hessegettem őket, makacsul visszatértek és boldogan tapogatták szájszervükkel a bőröm. Valószínűleg sóhiányuk volt, mást nem nagyon tudtam elképzelni. No, kiváló sólegelő vagyok!  - állapítottam meg büszkén, de aztán mégiscsak továbbálltunk. 

Az Oldaltámasztó kútnál feltöltöttük apadó vízkészleteinket, majd a Zálog-bérc felé vettük az irányt. 

Itt kevesebb virágot találtunk, ellenben néhány tő füles kosbor virított. 

  

Leheveredtünk a fűbe, hallgattunk a madárcsivogást, figyeltük a szemközti hegyoldalon a felhők vonulását, és belepillantottunk egy bogárka küzdelmes életébe. 


Valószínűleg kaparódarázs lovagol egy hernyón. Na jó, a darázs viszi a megbénított hernyót az tölcsérszerű fészkéhez, ahol a lárváinak fog táplálékul szolgálni. 
Meglepően gyorsan haladt hosszú lábaival. És már azt is tudom, milyen praktikus, hogy hat lába van: kettővel öleli a zsákmányt, a többivel fürgén szalad. 


Majd hazafelé vettük az irányt Kisirtáspuszta  felé. Meg is találtuk a dinótojásokat, amiket már tavaly is felfedeztünk.  

Gömbhéjas elválású andezit kő.

Az erdőben a megáradt patakok nagy sebességgel haladtak tova, több helyen kis vízesések is kialakultak. 

Végül gombát is találtunk, igaz, csak két darabot: