Könnyed, gombákra koncentráló erdei sétát terveztem a Pilisbe Dobogókőről indulva, Szakó-nyereg, Lukács-árok, Rám-szakadék felé. A Rám-hegyet semmiképp nem akartam kihagyni, onnan majd visszakapaszkodok Dobogókőre Thirring- körút felől. Többször jártam már a túra mindegyik részén külön-külön, ezért nem gondoltam, hogy a táj a gombákon kívül más meglepetéseket is tartogat.
Most mégis megmutatkozott, hogy az erdő mindig más, és mindig vannak járatlan ösvények, új felfedezni valók.
A Rezső-kilátó panorámáját megcsodálva a Szakó-nyereg felé vettem az irányt a piros jelzésen.Amikor mentem, jó tempóban haladtam, a baj csak az volt, hogy ritkán mentem. Többnyire hasaltam, valamilyen gomba mellett és vizsgálgattam a kalapját, a tönkjét, szagolgattam, fotóztam.
Sárgatejű kígyógomba, tényleg narancsszínű nedvet ereszt. |
Még gyilkos galócát is találtam, igaz, ez csak otthon derült ki számomra, amikor átnéztem a fotókat. (Az alábbi képen az első sorban jobbról a második)
Sokszor mohás sziklákon és kidőlt fatörzsek között/alatt/felett kellett mászni.
Többek között gyantás kérgestapló, guttáló bükkfatapló és egy zöld harmatgomba telep, no meg húsvörös nyálkagomba tartóztatott fel.
A Thirring körút vége felé csatlakozott az ösvény a jelzett útba. Magam is meglepődtem, mennyire könnyedén lépkedtem a csaknem 400 m szintkülönbség legyőzése után (1 km alatt). Egyáltalán nem voltam fáradt, pedig azt hittem, az út végi kaptató kikészít majd.
Innen már csak pár perc volt a csúcs, majd onnan negyed óra a Rezső-kilátó, ahonnan épp megnézhettem volna a naplementét, ha nem takarták volna felhők az eget.
Egész hétre feldobott ez a körút!
Nagyszerű a gombaösszeállítás. Az őszi tájfotók is hangulatosak. Újra és újra elámulok és megemelem a kalapom a kivételes növényismereteden.
VálaszTörlésKöszönöm szépen! Nincs kivételes növényismeretem sajna, most ismerkedem a gombákkal, sokat olvasok, kutatok és gombászkodó ismerőseimtől kérdezek. Amit megtudtam, leírom, hogy amikor elfelejtem (1 nap múlva) akkor újra elolvashassam :D
Törlés