Tudtad, hogy létezik az a kifejezés, hogy "bagolyfőváros"? Ezt a címet Túrkeve nyerte el kis hazánkban, ugyanis télire ebbe az alföldi városkába költözik be a legtöbb bagoly.
A jelentősebb alföldi mezővárosokban nagy számban csoportosulnak a baglyok, ugyanakkor szinte minden városban, településen vannak telelőhelyeik.
Túrkeve, a bagolyfőváros
Túrkevén azonban több száz egyedből álló erdei fülesbagoly csapat figyelhető meg, ami országos viszonlatban is kiemelkedő. Előnyben részesítik a házak szélárnyékában lévő fákat, inkább a sűrűbb tuják, tűlevelűek ágai közé bújnak, de lombhullató fákon is vígan gyülekeznek.
Ezen a képen én 13 baglyot számoltam meg. Te mennyit találsz meg? |
Túrkevén még egy madármegfigyelő tornyot is emeltek a két legnagyobb "baglyos fa" előtt. Ami egyébként egy vicc, a háromból két ablaka csukva volt, a harmadik pedig olyan mocskos, hogy alig lehetett kilátni rajta, nemhogy a baglyokat megfigyelni. így aztán az ember kénytelen a szabadból meredezni a fa felé, aminek következtében azért néhány bagoly szárnyra kapott.
Bár az emberek közelségét megszokták, vagy elviselik - mégiscsak biztonságosabb, mint az erdőben élő ragadozó madarak - azért folyamatosan szemmel tartottak, követték a fejüket forgatva minden lépésemet.
Ez itt méltóságán alulinak tartja, hogy akár csak egy pillantást is vessen rám!
Erdei fülesbagoly
Repülésük teljesen hangtalan, a zsákmányukra így váratlanul tudnak lecsapni. Naponta átlag 2-4 egeret, vagy mezei pockot kapnak el, ami segíti a rágcsálók elleni védekezést.
Kicsivel több mint három téli hónap 100 napos telelési időszakával számolva, a felmérés alapján biztosan Magyarországon tartózkodó 16 455 bagoly legalább 4 113 750 példány mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el. További érdekességek a sokszinuvidek.hu oldalon.
Bár sokkal ritkábban, de akár erdei fülesbaglyot is láthattunk volna, ha szerencsénk van. Az erdei fülesbagoly tollfülei rövidebbek, színük is világosabb, szeme színe citromsárga.
Kisújszállástól Túrkevéig
A kora reggeli vonattal érkeztem Túrkevére, ahol egyenest a központ felé tekertem. Még zúzmara borította parkok fáit. Meregettem a szemem, hátha meglátok egy baglyot az ágak között, de úgy látszik túl ritkás volt a korona a számukra.
Végül a református templom környékén arra lettem figyelmes, hoyg a járdán rengeteg köpet és ürülék van. Felpillantva a magas tuják ágai között ücsörögtek zúzmarába burkolódzva őkelméék. Az alábbi képet kinagyítva jól látszik, hoyg a szemöldökük és a fülük csúcsán ott billeg a zúzmara.
Tudtad, hogy kisújszálláson született Csukás István?
Tiszteletére Pom-Pom és Bagaméri szobrot is állítottak.