A méhbangó száraz, félszáraz gyepeken, Pusztafüves lejtőkön, lápréteken, felhagyott homokbányákban telepedik meg. Kedveli a meszes talajt. Fényigényes. Pionír jellegű faj, sokszor a talaj megbolygatását követően telepszik meg egy-egy termőhelyen.
Én Nagykovácsi közelében találtam rá erre a 4 tőre.
Bangófélék szaporodása
A bangó fajok igen szellemes megoldást fejlesztettek ki a szaporodásra.
Virágaik ahelyett, hogy nektárt termelnének, megszólalásig hasonlítani a beporzó rovarok nőstényeire.
A rovarok hímjei párosodás reményében érkeznek a virágra, azonban hoppon maradnak. Mire azonban rájönnek, hogy átverték őket, az orchidea nyálkaszerűen összeragadó pollencsomagja máris a lábára tapadt, így remélhetőleg észrevétlenül átszállítja majd egy másik virágra.
Sajna a rovarok látogatása még ilyen jól sikerült technikák ellenére is kiszámíthatatlan, ritka jelenség, ezért a méhbangó más stratégiát választott: az önbeporzást.
Az örökítőanyag átjutásához a szél segítségére van szükség, ezért szélcsendes időben a szaporodás elhúzódhat.
 |
"Ekkor a méhbangó nyelecskéje (ami a pollencsomagot tartja) elkezd lefelé, a bibefelület felé hajlani, és ha a szél kissé megmozgatja a növényt, a pollencsomag a bibéhez tapad és így történik meg a beporzás." |
"A rendszeres önmegporzás miatt igen gyakoriak a rendellenes változatok, a mézajak mérete, domborúsága, mintázata; a lepellevelek mérete, színe nagyon változatos lehet."
 |
Nagyon vidám bangópofa. A beporzó rovar nőstényét utánozza alakjával, színeivel, sőt még illatával is a nőstényekéhez hasonló ferromonokat bocsát ki. |
Elvirágzóban
Július eleje

Életciklusa
Magvai márciusban csíráznak, fejlődéséhez feltétlenül szüksége van a gombaszimbionta jelenlétére is. Zöld levelet két évvel a csírázása után fejleszt.
Virágzásra csírázást követően a 9-11. évben kerül sor először. Élettartama 12-22 év.
Aszály idején kevesebb növény virágzik, sőt a virágzás teljesen el is maradhat. Ilyenkor akár az állomány fele a föld alatt lappang.
Tőlevelei késő ősz és kora tavasz között fejlődnek ki.
Természetvédelmi érték
A méhbangó fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250.000 Ft.