Menu
- Főoldal
- Top 10
-
Barangolások belföldön
- Rövid, könnyed túrák szerte az országban
- Budaörsi Kopárok
- Beliczay-sziget
- Budai-hegyek gyöngyszemei
- Velencei-tó és környéke
- Pilis és a Visegrádi-hegység
- Vadregényes Börzsöny
- Barangolások a Balaton-felvidéken
- A Tisza-tótól Hortobágyig
- Szárazon és vízen a Duna mentén
- Bakonyi bóklászó
- Mátra, Cserhát és Karancs-medves
- Őrség
- Vértes és a Gerecse
- Zemplén, Tokaj-hegyalja, Bodrogzug
- Bükk és a Bükkalja
- Zselic, Mecsek és a Villányi-hegység
- Éves túra összefoglalók
- Gombák
-
Amiről a fák mesélnek
- Amiről a fák mesélnek
- A fák titkos élete - magoncok
- A fák titkos élete - erdei szuperorganizmus
- A fák titkos élete: magányosan a tömegben
- Fákba szorulva
- Fákba szorulva II
- Normafa cseresznyefája
- Gyökerek
- Erdő
- Erdők, fák
- Fatörzsek I.
- Fatörzsek II.
- Fatörzsek III.
- Fatörzsek IV.
- Fatörzsek V.
- A pörbölyi titán
- Magyarország legöregebb fája
- Fák
- Erdő alulnézetből
- Fekete-fehér tájképek és egyebek
2018. november 29., csütörtök
2018. november 28., szerda
2018. november 25., vasárnap
Nagy őzlábgomba
A nagy őzlábgomba igen nagy, hosszú tönkű gomba. Kellemes mogyoró íze és szaga van. A gallérja mozgatható és akár nyersen is fogyasztható, tényleg mogyoró ízű.
![]() |
A kalap közepén csúcsos, barna, a többi részén, világos alapon barna, a felszakadozó pikkelyektől tarka. |
![]() |
Barnán tarkázott tönkje lefelé vastagodó, rajta kettősélű gallér van. |
![]() |
... alul gumós. |
![]() |
Kalapja fiatalon tojásdad, később esernyőszerűen kiterülő, középen csúcsos púppal. |
![]() |
Lemezei a tönk körül gyűrűben összenőttek, és a tönktől udvar választja el őket. Szabadon és igen sűrűn állnak. |
![]() |
Tönkje szálasan törik. |
Hasonló fajok:
- A karcsú őzlábgomba kisebb méretű, a tönkje fehér, vagy nyers színű kígyóbőr mintázatú, míg a nagy őzláb barna. Ehető.
- A csipkés őzlábgomba halványbarnás - fehéres színű, kalapja alig pikkelyes, a széle pedig a szakadozott burokmaradványoktól csipkés, és ez a faj fű között, réten, legelőn terem, ehető.
- Az ehető csiperkék lemezei megsötétednek.
- A piruló őzlábgomba alacsonyabb termetű, sima tönkű, durvábban pikkelyes kalapú, és húsa megvörösödik. Az emberi beavatkozástól mentes (nem trágyázott) területeket kedveli. Feltételesen fogyasztható.
- Kerti őzlábgomba kalapja hasonló, de kevésbé felszakadozó a mintázata, de sima a tönkje és a gumó pereme is erőteljesebb. "rá tud ülni egy manó". Mérgező gomba.
- A mérgező vörhenyes és rozsdás őzlábgombák, valamint ezek rokonai lényegesen kisebbek, és a feltűnő nagyságkülönbség miatt nem téveszthetők vele össze.
- A mérgező párducgalóca kalapja nem fehéres alapon barna pikkelyes, hanem barna alapon fehér pettyes, továbbá kisebb, és gallérja nem eltologatható gyűrű.
- Az alábbi kis fodros ruhás borzas pedig az őzlábgalóca, védett gomba, ehető.
Tápértéke:
Kiváló húspótló, értékes fehérjék találhatók összetevői között. B, D és E vitaminban gazdagok.- Kirántva a gombakalapok halhúsra emlékeztető ízűek.
- Tönkje rostos, rágós, ezért azt szárítás után megdarálva használjuk fel.
- Szárításra alkalmas, világos szürkés színűre szárad.
- Frissen hűtőben se tartsuk tovább egy-két napnál!
2018. november 21., szerda
Taplók
![]() |
Bükkfa-tapló épp guttál. |
Rézvörös lakkostapló - megfogott a különös színe és formája |
Nem tudom milyen gomba, de gyönyörű a színe. |
2018. november 18., vasárnap
Magányosan a tömegben - A fák titkos élete

Az idősebb példányok méltóságteljesen állnak, alattuk recsegve zörög az avar a talpam alatt. Ahogy elhaladok mellettük egyetlen fává olvad az egész sor, majd lassan kikandikál a szélen álló mögül a többi. A következő lépésnél egyetlen összefüggő falat látok, aztán, ahogy haladok tovább, láthatóvá válik a következő tag, minden egyes fa egymástól egyforma távolságra áll, kissé megdőlve jelzik a fő szélirányt. Pár lépés után már az új sor következik, mint egy végtelen ciklus, minden kezdődik elölről.
Az idősebb példányok között elburjánzott szederbokrok teszik áthatolhatatlanná a járást. Az egykori patakmederben állók lábánál pedig sás és őszirózsa félék több méteres szálai hajladoznak a szélben.
A fák azonban mereven állnak. Levelük már nincs, vagy idén nem is nőtt rajtuk.
Halottak.
Törzsükről a kéreg rég lekopott, védtelenül állnak a természet vad megpróbáltatásaival szemben. Sokan a földre dőltek már, pedig ezeket a nyárasokat azért ültetik, hogy majd egykoron dobozok, gyufák, egyéb használati eszközök készüljenek belőlük. Mellettük a fiatal csemeték, még nem sejtik mi vár rájuk. A korai halál, mint mellettük álló társaikra? Vagy 60-80 év múlva a fafeldolgozó ipar teszi rájuk a kezét? Az biztos, hogy többségük nem éri meg az ivarérett kort. Nem ez a szerepük. Legalábbis az emberek szerint.
Magányosak, pedig együtt vannak. Peter Wohlleben (A fák titkos élete c. könyv szerzője) szerint az erdőben a fák szoros kapcsolatban állnak egymással. Gyökereiken keresztül és a talajban lévő gombafonalak segítségével folyamatosan kommunikálnak, információt cserélnek, sőt segítik egymást. Kivéve telepített erdők esetében. A mesterségesen ültetett fák között nem tudták megfigyelni ezt a kapcsolatot. Egyedül állnak a világban. Az ilyen fáknak a törzse sem olyan tömör és ellenálló, mint erdei társaiké. Magányosak. Nem beszélgetnek, nem segítik egymást. Az ilyesmi csak régi közösségekben alakulhat ki, természetesen fejlődő, egymást alakító, tanító, segítő környezetben. Az erdőnek lelke lesz, egyetlen organizmusként él és működik. A telepített erdőkkel nem életet adunk, hanem tárgyakat növesztünk. Lélek nélküli eszközöket.
2018. november 15., csütörtök
Keselyűsi Sió holtágak
Hétvégén újra Gemencen jártunk, ahol most Keselyűs felé vettük az irányt. Gemenc északi részén, Szekszárd közelében a Sió folyó lefűződött holtágai hatalmas vizes felületet képeznek. A nyugodt, víztükörben elmosódottan tükröződött a part menti fák halvány pasztell színekbe burkolózott lombkoronája.
A csendet csak a vadkacsák ijedten felreppenő csapatának
szárnycsattogása verte fel időnként. A szürke gémek mozdulatlanul álltak
a nádas szélén, és 200 méternél közelebb nem engedtek magukhoz sajnos.
Olyankor méltóságteljes halk röpttel távoztak.
A holtágakon horgászok ültek csendesen a csónakjaikban, bőséges zsákmányban reménykedve. Turista alig háborgatta a vidéket, szinte egyedül voltunk a Bárányfok felé vezető úton. A Sáros alja nevezetű helyen egy kis kilátóból lehet szemlélni a tájat, megfigyelni a madarak röptét. Itt a figyelmünket leginkább egy kis lila gomba kötötte le.
Elszakadva a kilátótól és a gombától kis tavak, mocsaras rétek szakítják meg a telepített erdő szabályos rendjét. Ide már nem jutnak el a horgászok ladikjaikkal.. A tó szélén hatalmas sáros dagonyázó tanúskodott a vaddisznó konda reggeli ejtőzéséről, most azonban két hattyú zavartalanul élvezhette a nyugalmat
Ha a széljárás úgy hozta, halkan megzörgette a száradó faleveleket. Ez volt az összes zaj, ami eljuthatott a fülünkig.
Ha a széljárás úgy hozta, halkan megzörgette a száradó faleveleket. Ez volt az összes zaj, ami eljuthatott a fülünkig.
![]() |
Part menti fák |
A Keselyűs Hajózsilipnél már jobban zajlott az élet. Találkoztunk néhány kirándulóval és biciklistával is - ez utóbbiak a Gemencet körbevevő gáton folytatták útjukat - de a nyugalmat igazából csak a zsilipnél haragosan zubogó víz hangja zavarta meg.
![]() |
Zsilip után a Sió folyó Duna felé vezető szakasza láthatólag igen alacsony vízállással. |
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)