Egy forró nyári délután a Zsámbék szomszédságában fekvő Tök település felé vettem az utam azzal a szándékkal, hogy megtekintem az 1800-as években épített pincéit. Olvasmányaim szerint szőlőműveléssel már a rómaiak idejében is foglalkoztak az itt élő emberek, de a borkultúra első igazi felvirágzása a premontrei szerzetesrendhez köthető, akik számára 1220 körül építettek Zsámbékon a templomot. A település talán éppen borospincéinek köszönheti, hogy a török időkben nem lett lakatlan, mint számos más falu, hiszen a település lakói a pincékben bújtak el a minden szétdúló török áradat elől. Ennek köszönhetően - számtalan környező településsel ellentétben - szinte teljes egészében megőrizte magyar lakosságát, nem települtek ide svábok, vagy más nemzetiségű népek.
A Nyakas-hegy mészköveit kezdetben a környék házainak építéséhez használták fel, így alakultak ki az első pincék. Később a Parlament, és a debreceni Nagytemplom kődíszei is ezen kövek felhasználásával készült.
Tök az Etyek-Budai borvidékhez tartozik, pincéi valóban hasonlítanak a pátyi pincesoron látott pincékhez, de mégis nagy változatosságot mutatnak mind az építés módjában, mind megjelenésükben.
A présházak ajtaját hajdan keményfából faragták, zárai és vaspántjai préselt és kovácsolt vas munkák. Jellemzően szögletes vagy félköríves kőkeretes ajtókat alakítottak ki bejáratként,
Az ajtók vízszintes csíkozása fölé a félköríves részbe sokszor napsugaras mintázatot véstek.
Kis-sor szépen rendezett pincéi:
Lapos tetejű pincék: jellemzőjük a vaspántokkal megerősített színes bejárati ajtó. A felső kőtábla tanúsága szerint az eklézsia présháza 1875-ben épült.
A lukpincétől kezdve a lakóház méretűig minden megtalálható:
A Nyakas-hegy lejtőin pedig mai is szépen sorakoznak a főleg fehérborok készítéséhez szükséges szőlősorok: Irsai Olivér, Chardonnay boraik Királyleányka, Szürkebarát, stb... A szőlősorok végében pedig helyes kis présházak tornácáról gyönyörködhetünk a táj békés lankáiban.
A pincesor közepén számomra idegenül festett az elhagyatottnak tűnő Doki sörkert. Inkább keressük fel a Patkó csárdát, vagy a Nyakas pincészetet, melynek borostyánnal befuttatott falai mellett kellemesen elücsöröghetünk a kertben egy kis bort iszogatván, gyönyörködve a szőlőhegy lejtőiben.
forrás: http://tokanno.hu/tok-kozseg/
Gyönyörű pincesorok vannak Magyarországon, s öröm ilyen jól összeszedett és szépen illusztrált ismertetőket olvasni!
VálaszTörlésKöszönöm szépen! örülök, ha tetszett!
TörlésCsatlakozom az előttem szolohoz gyönyörű képek és meg is kell ezt néznem élőben.
VálaszTörlés