2023. június 29., csütörtök

Szatmárcseke fejfás temetője

Belépve ebbe a temetőbe az az érzésem támadt, hogy a természet és az ember itt egységet alkot, úgy az életben, mind az elmúlásban is. Minden temető lecsendesíti az arra járót, de valahogy elválik ott az élő és a holt. Itt azonban a csónak alakú, sötét színű tölgyfából készült fejfákon az arcot idéző faragások szinte megelevenedtek a kora délelőtti fényekben. Bár az arcokat a délutáni nap világítaná meg, mégis a fejfák körül vibráló fény különösen élővé tette a temetőt. A "csónak" és az "ember" egyé olvadt, és sötét, mégis békés mementóként emelkedett ki az évszázados fák és a színes virágok öleléséből.  Megrendítő természetességgel vittek át egy rendkívül  harmonikus, egyszerre régi és új világba. Elképzeltem az életüket, és úgy éreztem, jó lett volna közéjük tartozni. Olyan volt a sok egyforma fejfa, mintha mind egyetlen nagy család lennénk. 

Ezek az érzéseim. 

A tények azonban azt mondják, hogy a fejfák nem csónakok, hanem azért ilyen kialakításúak, hogy védjék a fába vésett írást, az arc pedig a környék jellegzetes díszítése a "magyar bajusz", mely sok egyéb építészeti elemen és használati tárgyon megjelenik.  Ettől még az összhatás marad, s aki ide belép, óhatatlanul az enyémekéhez hasonló érzések birtokába kerülhet. 

Csónakok és emberek indulnak utolsó útjukra a vén fák alatt.

A temetőt Mária Terézia ama rendelete után alakíthatták ki, amely megtiltotta a templomkertbe való temetkezést.
 
A temető első említése 1782-85 között történt. A legrégebbi fejfára ma az 1880-as évszám van írva. 

Kőből készült fejfát csak a gazdagok engedhettek meg maguknak, így a környék ősi családjai, köztük Tyukody István, mely a legrégebbi sírkő, 1857 március 28-án állíttatta neje. 

Évszázados tölgy alatt 

Az embernek óhatatlanul az az érzése támad, hogy csónakba vésett arcokat lát. 

Kölcsey Ferenc élete jó részét Szatmércsekén töltötte, a csekei Kölcsey-kúriában írta a Himnuszt, valamint több ismert művét is. Nem meglepő tehát, hogy  1838-ban itt temették el, testvére mellé. 


Nagyon érdekesek a sírfeliratok is. Szinte minden fejfára került néhány kedves üzenet az elhunyttól, vagy az elhunytról. Ezen házaspár fejfája egymás mellett áll, és a alig fél évvel élte túl a férj a feleségét, 64 év házasság után. 

Minden fejfa első sora: A-B-F-R-A, vagyis A Boldog Feltámadás Reménye Alatt, és a B-P, azaz Béke Poraira felirattal zárul. 


A kalaszicista stílusú emlékművet 1983-ban adták át, ekkor exhumálták Kölcsey Ferenc sírját, és a költőt itt helyezték végső nyugalomra. 

Különleges hangulatú csekei temetőben békére lel mind az élő, mind a holt lélek. 


2023. június 27., kedd

Áltrifla gomba

 A legtöbb áltrifla faj mérgező. 

Az áltriflákat egymástól legtöbbször a burok vastagsága, színeződése, valamint spórái alapján különböztethetjük meg. 
Továbbá vannak tönkkel rendelkező és tönkkel nem rendelkező áltriflák. 
Tönkje van: 
  • déli áltrifla - 3-12 cm, hosszan gyökerező kifejezett micéliumgyökérrel
  • északi áltrifla - 1,5-10 cm, homokszemcsék borítják. A talajfelszín alatt összetett, fehéres rhizomorfák áll. 
  • nyeles áltrifla - gyökérszerű, vastag micéliumkötegben folytatódik. 
Nincs tönkje: 
  • hagymaszerű áltrifla - alul elkeskenyedő, sűrű, tömör micéliumköteg lehet az alján. 
  • rőt áltrifla - többnyire gyökérszerű, fehéres, sárgás micéliumköteggel az alján. 
  • fakó áltrifla - aljánk micéliumköteg lehet. 


 A gleba: belül, mintha mákkal lenne töltve, jó kemény volt. 



Valószínűleg rőt áltrifla


2023. június 20., kedd

Kilátás a Hárs-hegy tetejéről

A   Kaán Károly kilátóból nagyon érdekes panoráma tárul elénk. Minden irányban más. Nyugat felé  tekintve látjuk a legkevesebb házat. Végtelen erdők, frissen kaszált rétek látványában gyönyörködhetünk Ahogy haladunk észak felé, feltűnnek a távolban Adyliget, Remetekertváros, talán még Nagykovácsi házai is. Majd Hűvösvölgy házait körülvevő hegyvonulatok, a vitorlázó repülőtér, a Hármashatár-hegy ívei keretezik a látványt. Szép, tájba olvadó látvány. 

Kelet felől a város látképe meglepetéssel tölt el. Persze, tudtam, hogy Buda sokkal zöldebb, mint Pest, de ennyire nyilvánvalóan látványosan még nem szembesültem ezzel. Pedig jártam már itt máskor is, nem csak hajnalban. 

A Parlament és a dunaparti villák szinte védbástyaként őrzi a házakkal sűrűn fedett pesti földet. ehhez képest a budai oldal kész felüdülés, a zöld borítás alól (nem is olyan) apró pettyekként tűnnek elő az épületek. 


Dél felé haladva elszomordova láttam, hogy Budát sem kerülheti el az építkezés. Egész közel magas lakótelep nőtt ki az erdő közepéből. A távolban, a Gellért-hegy mögül pedig jól kivehető a Lágymányosi-öböl nemrég épült hatalmas tornya tetején villogó jelzőfény. Budapestről szinte mindenhonnan látszik,  még az utca szintjéről is. A torony mögött pedig a csepeli új stadion hatalmas ellipszis alakú képződménye is jól kivehető. Sajna én mindkét épületet teljességgel feleslegesnek gondolom, remélhetőleg be fogják tölteni a szerepüket, ha már megépültek.  


Dél felé újra zöld lesz a táj: az Erzsébet - kilátó büszkén magasodik a János-hegy tetején. 



Óriás csiperke

Amikor megpillantottam az út mellett egy pad mögött felülről a hatalmas kiterülő kalapot, a mintázata alapján azt gondoltam: nicsak, egy nagy őzlábgomba! Aztán alákukkantottam és kiderült, hogy egész más van a szoknyája alatt, mint egy őzlábnak. A lemezei egész sötétek voltak, szinte feketék. De a legszembeötlőbb mégis a gallérja volt. Micsoda hatalmas lebernyeg! A tönkje alatta pedig nem kígyómintás, mint az őzlábnak, hanem pikkelyes. 


A miskolcigombasz szerint ánizs, vagy mandula illatú. Nos, ezt nem éreztem, de nagyon finom szaga volt. 
Kicsit talán más  a mintázottsága mint a nagy őzlábnak, és a színe is barnásabb. 

VÉDETT gomba, hazánkban ritka. Ehető gomba, de inkább hagyjuk a termőhelyén. 

Hasonló fajok

2023. június 19., hétfő

Tinóru félék

Gombász ismerőseim teljes lelkesedéssel szagolgatták, vagdosták és örvendeztek az általuk talált tinóruféléknek, de jómagam teljesen el vagyok veszve a Nagy Tinóru Rengetegben. Sokféle van belőle, úgy hasonlítanak egymásra, mint egyik tojás a másikra. Van köztük nagyon finom, van 20 perc főzés után ehető, van olyan, amelyik étkezési értéke nem jelentős, van könnyen romló. 

Vannak olyanok, melyek ritkaságszámba mennek, vagy védettek

Vannak olyanok, melyeknek nem jó az íze:

Van néhány mérgező is:

Szemcsésnyelű fenyőtinóru, MIGE, GombaCsoda

A kalapbőre ragadós. Le kell húzni sütés-főzés előtt. Nagyon finom gomba. 



Barna tinóru MIGE, GombaCsoda

Ehető, finom gomba.

Kalapja kissé ragadóssá válhat, főleg nedves időben. 

Húsa vastag, fehéres, sárgás, vágásra kissé kékül, szaga, íze gyümölcsszerű

Kissé tág pórusai vannak. fakósárga, majd olivazöldes lesz. Nyomásra kékül. 

A tönk felszínén szemcsézettség figyelhető meg. Hamvas felületű, hengeres, de lehet hasas is. 

 



Összekeverhető az epeízű tinóruval, ami nagyon keserű gomba, az egész vacsit ki lehet dobni, ha csak egyetlen is belekerül. 

Okkerszínű tinóru MIGE, GombaCsoda

Lombos erdőket, főleg tölgyeseket kedveli. 
 

Kalapja agyagbarnás, okkerbarnás színű, fiatalon félgömb alakú, idősebb korban kiterülő


Termőréteg élénksárga színű, éretten kissé zöldes lehet. Nyomásra nem, vagy csak alig színeződik, szűk pórusú
 
Tönkje halványsárga színű, szemcsés felületű, nem hálózatos, tövében vörösen foltos, és a tövében karbolszagú. 
 

Céklatinóru MIGE, GombaCsoda


Csapottspórás nemezestinóru  MIGEGombaCsoda

Kalap 2-6 cm,  felülete finoman bársonyos, sokszor táblásan felrepedező, húsa inkább fehéres, sárgás a repedésekben ( de lehet vöröses árnyalatú is). 
Nyomásra kékül. 
Pórusai tágak, szögletesek. 
Tönkje idősen feketedő. 
Ehető, de gyorsan megromlik. 
 




Változékony tinóru MIGE, GombaCsoda



 

Nyárfa-édestinóru MIGE

Csak fiataloon fogyasztható. Kalapja kezdetben félgömb alakú, majd kiterül. Bőre a kalap bőrén túlnő. A termőréteg a tönk előtt felkanyarodik. Húsa vágáskor vörösödik. Kizárólag nyárfa alatt nő, én az Ipoly mentén találkoztam vele.