2022. szeptember 29., csütörtök

Kolodko szobrok nyomában Pesten

Mi köti össze a Corvin-negyedet, a Keleti pályaudvar környékét, Terézvárost, Erzsébetvárost, a  Szabadság teret és a Dunakorzót? 
Persze, hogy a Kolodko szobrok! Ezen térkép alapján vettük nyakunkba Pestet, a munka és a színházi előadás közötti 2 és fél órában egész sok szoborra találtunk rá.

Mondjuk azt továbbra sem állítom, hogy megszerettem a várost, a városban bringázást, de azt állítom, hogy körbejártuk Pest sok szegletét, megláttam kicsit a város több arcát is. Érdekes élmény volt. Arról nem is beszélve, hogy  mindezt remek idegenvezetőmmel, a lányommal, aki nagy biztonsággal és határozottsággal vezetett végig a városi dzsungelben, ahol én igencsak elveszve éreztem magam, még hű társam, a Locus jelenlétében is. Így inkább csak az egyes szobroknál csekkoltam, hol is járunk, tekertem a piros kabát után, és néha azt sem tudtam délnek tartunk-e, vagy északnak. 
Ja igen. A lányom bringája is gyorsabb, mint az enyém! Alig bírtam tartani a lépést vele. 

Továbbá azt is meg kell állapítsam, hogy bár lehet, hogy a főbb útvonalakon van kerékpárút Budapesten, de a mellékutcákban nincs.  Forgalom pedig van. Se az autósoknak, se a bringásoknak nem jó, ha egy türelmetlen kocsi pöfög a kerékpár mögött, mert elmenni nem tud melletted. A járdán meg ugyebár a gyalogosok méltatlankodnak - joggal. Így aztán szlalomoztunk: hol járdán, hol az úttesten, néha még kerékpárúton is, attól függően, hol nem zavartunk senkit, és hol éreztük magunkat biztonságban. 

Ferenc József szobor az egykori Ferenc József hídon

Helyszín: Szabadság híd

I. Ferenc József az osztrák-magyar monarchia uralkodója  1896-ban avatta fel a frissen elkészült Szabadság hidat. Bár a császár nevét a híd már nem viseli, most mégis itt  lengedez az egyik szép zöld ívén, bronzba öntve, egy nagyon menő hintaágyában, s figyeli  a pesti rakpart forgatagát. 


Szurikáta az I-es számú Gyermekgyógyászati Klinika előtt

Helyszín: Bókay János utca 53. 

A szobor a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért kezdeményezésére készült adomány. 
Mivel a cukorbeteg gyerekek nagyon sok injekciót (szurit) kapnak, és az injekciókat mindig magukkal kell hordaniuk, ezért került a kerítésre egy hátizsákot viselő cuki szurikáta. 




A Corvin-negyedből a Keleti pályaudvar felé vettük az irányt.

 

Róth Miksa és üvegablakai

A Róth Miksa utcában sajnos a múzeum zárva volt, így a szobrot nem láttuk. 

Noé bárkája

Helyszín: VII. Behlen Gábor tér
Az Erzsébetvárosi Önkormányzat megrendelésére készült egyik szobor az Állatorvostudományi Egyetem közelében egy játszótér mellett kapott helyet. 



Szenes Hanna - az azonos nevű parknál

Helyszín: Szenes Hanna Park
Szenes Hannáról én korábban még csak nem is hallottam. Most tudtam meg, hogy magyar költő, zsidó származása miatt Palesztinába távozott az országból, akit ott az angol hadsereg ejtőernyősnek képzett ki. Majd 1944-ben Jugoszláviába felett ledobták azzal a feladattal, hogy akadályozza meg a magyar zsidók deportálását. Sajnos a határon elfogták, megkínozták, majd kivégezték. 



A tizennégykarátos autó a Pesti Magyar Színháznál - ezúttal bronzból

Helyszín: Rejtő Jenő utca
Az Erzsébetvárosi Önkormányzat megrendelésére készült szobor Rejtő Jenő szülőháza közelében, a Pesti Magyar Színház előtt található, épp "bedől" a kanyarban.

Kerékpár parkoló a színház mellett.

Csekkoljuk a következő állomást a térképen.


Hogy kerül egy búvár a New York kávéházhoz? 

Helyszín: Dohány utca és Osvát utca sarok.
Az Erzsébetvárosi Önkormányzat megrendelésére készült szobor.
A városi legenda szerint, amikor 1894-ben megnyitott a kávéház, Molnár Ferenc (Pál utcai fiúk) újságíró barátaival itt töltötte az estét. Annyira tetszett nekik a hely, hogy azt gondolták, mindig nyitva kell lennie, ezért megszerezték a bejárati ajtó kulcsát és a Dunába dobták. Ezt a történetet szimbolizálja a kávéház mellett látható kis búvár szobra. 




Kis Pipa

Helyszín: Akácfa utca 38.
Az Erzsébetvárosi Önkormányzat megrendelésére készült szobor. Seress Rezső, a Szomorú vasárnap c. szám zeneszerzőjének törzshelye volt a Kispipa. 





Skála Cópé

Helyszín: Nyugati pályaudvar
Az egykori Skála előtt egy vonalkódon pihen az ismert reklámfigurát mintázó szobrocska.





Holdjáró  a Hold utcánál

Helyszín: Batthyány örökmécses, Hold utca 12.
A holdjárót magyar feltalálók tiszteletére készítette a művész: Pavlics Ferenc például a holdjáró autó kerekét tervezte a különleges holdi talajviszonyoknak megfelelően. Bay Zoltán pedig egy radarberendezéssel járult hozzá a Hold-Föld távolság leméréséhez. 




Egy fejsze - Mibe vágjam? 

Helyszín: Szabadság tér, a szovjet emlékmű közelében. 
A fejsze helyén korábban egy usánka volt (Usenyka), de egy szélsőjobboldali politikus egy baltával leverte a helyéről. Ezért a helyére egy fejsze került. 

Breki a Szabadság téren és Süsü hűlt helye

Helyszín: A Szabadság téren, a régi tévé székház  előtt két szobrocskát is kereshetünk. 
Breki az amerikai nagykövetség irányába néz, úgy látszik arra gyűjt, hogy új műsort indíthasson! A szobor eredetije Perecsenyben található. Ott a békát meg is eszik, ezért kapott ott külön szobrot...

Ennek a kislánynak (is) nagyon tetszett! A szobroknál amúgy több helyen sorba kellett állnunk, hogy a közelébe juthassunk. Sokan akarnak egy digitális pillantást vetni rájuk. 
Süsü testébe bújt Bodrogi Gyula sajnos eltűnt a helyéről, pedig a két úr is ezt a szobrot kereste a székház előtt. 

Mr. Been mackója  és a spanyol turisták esete

Helyszín: Harmincad utca 6. 
A szobrot rögtön észrevettük a  Brit Nagykövetség egykori épülete előtt, ámde mielőtt odaférkőzhettünk volna hozzá, spanyol nyelven is meghallgathattuk történetét: egy egész turista csapaton kellett átküzdenünk magunkat. 


Libidó, avagy a Lufikutya csonttal

Helyszín: Dunakorzó
Kora esti fényekben fürdött a  Dunakorzó virágos vendéglőkkel, sétáló turistákkal tarkított forgataga. Ezen fényviszonyok között megvallom, kétszer kellett megnéznem Lufikutyát, mert elsőre kutyakakinak néztem. Mint utóbb kiderült, nem véletlen! Kolodkó eme miniszobra Jeffrey Lynn Koons amerikai művész egyik szobrára reflektál. Koons mindennapi tárgyakat ábrázoló szobrokat készít, többek között tükörfelületű, rozsdamentes acélból készült léggömbálatokat is.  
S miért került éppen ide a rakpartra? Mert Koons  felesége Cicciolina, akinek karrierje a Dunakorzón kezdődött. 
Kolodko nyilatkozata szerint:  "libidó" elnevezést arra utal, hogy  a csont úgy vonzza a kutyát, mint nő a férfit, férfi a nőt.

Ki gondolta volna, hogy egy munka utáni könnyed és vidám tekerés a városban igazán kikapcsoló is lehet?  

Folyt.köv.

2 megjegyzés:

  1. Üdv a klubban! :) Mi is kedveljük ezeket a kis szobrokat, időről-időre felkerekedünk és megkeressük a legújabb alkotásokat. Sőt, amikor a sörgyárnál fotóztunk, akkor hallottam, hogy már futást is szoktak szervezni a szobrok útvonalán. Sajnos a Süsü szobrot már elég régen eltulajdonította valaki. A főbejárattól balra volt kihelyezve a kőpárkányon.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ez egy fantasztikus ötlet volt Kolodko-tól! Wroclavban kis törpék vannak mindenfelé, nagyon szórakoztató rájuk találni. https://tortenetekkepekkel.blogspot.com/2015/07/torpevadaszat-wroclawban.html

      Törlés