vvx
Menu
- Főoldal
- Top 10
-
Barangolások belföldön
- Rövid, könnyed túrák szerte az országban
- Budaörsi Kopárok
- Beliczay-sziget
- Budai-hegyek gyöngyszemei
- Velencei-tó és környéke
- Pilis és a Visegrádi-hegység
- Vadregényes Börzsöny
- Barangolások a Balaton-felvidéken
- A Tisza-tótól Hortobágyig
- Szárazon és vízen a Duna mentén
- Bakonyi bóklászó
- Mátra, Cserhát és Karancs-medves
- Őrség
- Vértes és a Gerecse
- Zemplén, Tokaj-hegyalja, Bodrogzug
- Bükk és a Bükkalja
- Zselic, Mecsek és a Villányi-hegység
- Éves túra összefoglalók
- Gombák
-
Amiről a fák mesélnek
- Amiről a fák mesélnek
- A fák titkos élete - magoncok
- A fák titkos élete - erdei szuperorganizmus
- A fák titkos élete: magányosan a tömegben
- Fákba szorulva
- Fákba szorulva II
- Normafa cseresznyefája
- Gyökerek
- Erdő
- Erdők, fák
- Fatörzsek I.
- Fatörzsek II.
- Fatörzsek III.
- Fatörzsek IV.
- Fatörzsek V.
- A pörbölyi titán
- Magyarország legöregebb fája
- Fák
- Erdő alulnézetből
- Fekete-fehér tájképek és egyebek
2021. július 25., vasárnap
2021. július 22., csütörtök
Borkóstolás a Kőporosi pincesoron
Hercegkút "felvégen" fekszik a Kőporosi pincesor, az "alvégen" pedig a Gombos-hegyi pincesor. Mindkét pincesoron négy szinten, egymás fölött helyezkednek el a földbe vájt pincék. A háromszög alakú bejárat mögötti egy, két, illetve három ágú pincejáratok boltívét zöld fű és vadvirágok borítják. 2002-től a világörökség részét képezik.
A Tokaji Borvidék többi pincéjéhez hasonlóan a járatokat puha riolittufa kőzetbe vájták. Vannak pincék, melyek a településsel egyidősek, egykoron minden lakóházhoz tartozott egy pince.
A pincék ajtaja felett álló évszámok a felújítás évét mutatják, én csak a II. világháború utáni feliratokkal találkoztam, de a tájékoztató tábla szerint a legtöbb pincét a 19. században építették a betelepített sváb családok.
Kiderült, hogy milyen összetartó és segítőkész a borász közösség a pincesoron, ennek ellenére mindenkinek magának kell kikísérleteznie és a saját kárán megtanulni a borkészítés titkait, így aztán minden bor egyedi!
Tokaj és a Bodrogzug
Átkelés a régi zsilipkapun.

Az evezés után már csak egy rövid esti sétára maradt idő Tokaj belvárosában. Sajna éppen rengeteg helyen folytak felújítási munkálatok, de azért így is megkapó a városka egyedi hangulata.
Füzértől Hollóházáig
A várost egy kényelmes kerékpárúton hagytuk el, melynek a végén balra fordultunk a piros jelzésen az erdőbe. Az út kellemesen hűvös volt, bár enyhén emelkedett. Mikor kiértünk az erdőből ott magasodott előttünk a vár. Megkapó látvány volt, egész felélénkülve haladtunk és fotóztunk tovább!
Füzér kis utcácskáin bóklászva kedves házak között kerestük a megváltó fagyizót, amit végül a vár parkolójában találtunk meg.
Séta a Megyer-hegyi tengerszemhez
Sárospatak izgalmas várától kezdődő piros jelzésen haladva érhetjük el a Megyer-hegy csúcsán található tengerszemet.
Szerencsére az eső nem esett, és mire felértünk a "hegytetőre" (324 méter) elcsendesedett az idő és a nap is kisütött. Néztem is, hogy került ilyen "szédítő" magasságba gleccser (lévén a tengerszem eredeti jelentése megolvadt gleccser), de persze ez megint afféle magyaros túlzás, mint a palóc Grand Canyon, vagy a Csepeli Maldív-szigetek.
A Megyer-hegy és környéke 15 millió évvel ezelőtti vulkáni működés eredményeképp jött létre. Az összetömörödött riolittufát átjáró forró vizes oldatok átalakították a szerkezetét és lyukacsos, darázsköves szerkezetet alakítottak ki. A kovasavas oldatok pedig átjárták a kőzetet, és megnövelték keménységét. Ezáltal különösen alkalmassá vált malomkövek készítésére. Így a köveket már a 15. századtól bányászták. Európa szerte híres volt a "pataki malomkő", messze földre is szállítottak belőle.
A hegy 600 évvel ezelőtt még teljesen szabályos vulkáni kúp volt, melynek csúcsát és belsejét az évszázadok alatt lassan elhordták. Méghozzá kézi erővel bontották, robbantani nem volt célszerű, mivel a malomkőnek a nagyméretű, stabil szerkezetű kőtömb alkalmas. A fejtés során keletkezett a morzsalékos alapkőzetet, a malomkőnek nem alkalmas köveket, valamint a földet kisebb meddődombokba gyűjtötték. Ilyet többet is láthatunk a bánya körül. A dombokat benőtte az aljnövényzet, ettől még izgalmasabb felszíni formák alakultak ki.
A bánya egészen 1907-ig üzemelt. Azóta a területet visszahódította a természet és az összes felhagyott bánya közül talán ez a legszebb és legérdekesebb Magyarországon.
![]() |
Meglehetősen ingatag kilátó a hegycsúcson. |
A bányában összegyűlt csapadékvíz alkotta tó mélysége elérheti a 6 métert is. Egész sötét színe van talán a mélysége, illetve a benne összegyűlt falevelek avariszapja miatt. A tavat nem táplálja semmiféle forrás, így természetes tisztulása nincs. A vízben számtalan vízi növény és halfaj él, elegendő ahhoz, hogy a tó megőrizze tisztaságát. A bányát és környékét természetvédelmi területté nyilvánították.
2020-ban Via ferrata pályákat építettek ki a bányafalakon, egyik pálya épp a szurdok végénél indul.
Visszafelé Hercegkút felé vettük az irányt, egy darabig a piros jelzésen haladva, majd kis kitérőt téve a piros T jelzésen haladtunk. Mintha igazi esőerdőbe jutottunk volna!
Innen a szőlősorok végén visszakeveredtünk a kerékpárútra, ahol a fura dörgős-esős nap után különös színekbe öltöztek a felhők.
Táborhelyünkön pedig ilyen világvége hangulatúra festette az elhagyatott játszóteret a naplemente.
2021. július 21., szerda
Hol is tart a mádi zsidó?
"Ott tart, ahol a mádi zsidó!" - ezt a mondást talán mindenki ismeri az országban. Akkor használjuk, ha sok fáradtságot fordítunk valamilyen ügyre, ami aztán mégsem lesz sikeres.
A történet gyökere valamikor a 18.századra tehető.
A zsidók Galíciából (Lengyelországból) települtek be Mádra a 17. század elején. Bekapcsolódtak a szőlő és borkereskedelembe. Mind a külföldi, mind a magyar nemes urak támogatását élvezték, és nagy lendülettel vetették bele magukat a szőlőtermesztésbe, kóser bort készítettek, melyet nagy sikerrel forgalmaztak is. Persze a bor attól kóser, hogy nem érinti tisztátalan kéz, ezért a borkészítés és a borkereskedelem minden mozzanatát zsidók kellett véghezvigyék. Így szép számmal akadtak köztük borászok, kereskedők és fuvarosok is.
Történt egyszer, hogy a mádi izraelita fuvaros Tarcalra indult a megrakott szekérrel. Befogta a lovat a rakomány elé, felült a bakra, irányba állította a szekeret, elindította a lovat, majd - talán a szíverősítő pálinkától, vagy a korai indulástól - elbóbiskolt. A ló szerencsére tudta az utat, így nem nagyon kellett irányítani, ment az orra után. Igen ám, de valahol útközben az éjszakai mulatozásból hazatérő legények útját keresztezték, akik megfordították az alvó fuvaros lovát, aki innentől hazafelé vette az irányt, és mikor megérkezett, boldogan nyerítve ébresztette gazdáját, aki persze nem értette a történteket.
A történet talán igaz, talán csak legenda, a szólás azonban fennmaradt.
A mádi zsinagóga hazánk legrégebbi zsinagógája
Az is igaz, hogy egész a második világháborúig a mádi lakosság szerves részét képezték a zsidók, (a népesség mintegy harmadát tették ki), rabbiképző iskola is épült a környéken, valamint több városban is emeltek zsinagógát.
![]() |
A férfiak bejárata az épület déli oldalán |
![]() |
A feliratokat stilizált kvadratikus betűkkel írták. A belső tér falain elhelyezett feliratokat díszes pajzsba foglalták. |
A felújított zsinagóga bekerült a világ 100 legszebb zsinagógája közé
A II. világháborúban a zsidó lakosságot elhurcolták, közülük mindössze csak 40-an térnek vissza egykori falujukba, de 56 környékén ők is elhagyják a környéket. Így a zsinagógának nem volt gazdája, folyamatosan pusztult. 2000-ben a New York-i World Monuments Fund Jewish Heritage Grant programja kezdeményezte a zsinagóga feltárását, a felújítási munkálatok 2004-re értek véget. Említsük meg a tervezők nevét is: Wirth Péter és Benkő Ágnes, a történész munkatárs pedig Dávid Ferenc volt.
A felújítás annyira jól sikerült, hogy 2005-ben Europa Nostra-diplomával jutalmazták, valamint egy zsinagógákkal foglalkozó könyv beválasztotta a világ 100 legszebb zsinagógája közé is.
![]() |
Tokaji zsinagóga |
Források:
http://www.mad.info.hu/zsinagoga
https://csodarabbikutja.hu/hu/madi-csoda/zsinagoga