|
Már Füzér felé vezető országútról messziről látszik a hatalmas bazaltoszlopokon nyugvó hófehér falú vár, mintha éppen most tolta volna ki magából az egykori vulkán. - A vár valószínűleg már a tatárjárás előtt is állt, de első írásos említése 1264-re datálódik.
- A vár volt II. András, IV. Béla, majd Luxemburgi Zsigmond tulajdonában. Zsigmond ajándékozta a Perényi családnak, akiknek egészen 1568-ig volt birtokukban.
- 1526-ban egy évig itt őrizték a Szent Koronát.
- Báthoryak és a Nádassyak gondozták a várat, majd 1654-ben zálogba adták.
- 1676-ban a várat felégették.
- Majd 1686-ban a Károlyiak tulajdonába került, akik még 1936-ban is kisebb felújításokat eszközöltek a váron.
- A Rákóczi-szabadságharc után a település teljesen kihalt.
- Trianon után pedig a határ menti közelsége miatt vesztett Füzér a fontosságából és korlátozták a fejlesztéseket a környéken.
- 2014-2016 között a várat felújították, azóta csodálhatjuk mostani lenyűgöző pompájában.
Az autót a faluban parkoltuk le és gyalog indultunk a hegytetőre. A vár bejáratánál a kiszabott kapuadó eltántorított minket a vár bejárásától, így a Nagy Milic felé vettük az irányt, ahova végül nem jutottunk el, mivel a nagy hőségre és a rendkívül párás időre való tekintettel egy ponton letértünk Hollóháza felé. |
Hollóházán végre megpihentünk egy árnyékos padon porcelángyár és bolt retro épülete előtt. Megcsodáltuk a porcelán szökőkút taván a porcelán rózsákat és vízköpő békácskákat. Majd tovább indultunk Füzér felé.
A várost egy kényelmes kerékpárúton hagytuk el, melynek a végén balra fordultunk a piros jelzésen az erdőbe. Az út kellemesen hűvös volt, bár enyhén emelkedett. Mikor kiértünk az erdőből ott magasodott előttünk a vár. Megkapó látvány volt, egész felélénkülve haladtunk és fotóztunk tovább!
Füzér kis utcácskáin bóklászva kedves házak között kerestük a megváltó fagyizót, amit végül a vár parkolójában találtunk meg.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése