2025. április 14., hétfő

Veszprémi Kolodko szobrok

A Veszprémben található miniszobrok kivételesen nem gerillaszobrok, hanem megrendelésre készültek, mégpedig egy szállítmányozó cég tulajdonosától. Veszprémre jellemző témákat és tartalmakat a megrendelő és az alkotó közösen tervezték, így készült el Ernő, a vár őre, Ödön, az utcazenész és LeoNóra, az oroszlánon ülő mobilozó kislány. A szobrok kihelyezésére engedélyt kértek a várostól, s bár köztérre kerültek, a tulajdonjog mégis a megrendelőé. A szobrok méretre is sokkal nagyobbak, mint a megszokott budapesti gerillaszobrok.  

Gondolom, nem volt egyszerű a helyszínek kiválasztása sem, mert Veszprém minden pontja gyönyörű és megér egy látogatást. 

Ödön, az utcazenész - a jelent szimbolizálja

A kora reggeli város kietlenségébe is felelevenítette a kis szobor az utca vidám, zajos forgatagát. A Kossuth Lajos utcában zajlik rendszerint az utcazene fesztivál is, közel van a Hangvilla, mely sok zenei esemény helyszíne. Továbbá 2019-ben Veszprém a zene városa lett. 

Sapkáján látható A betű a megrendelő egyik kislánya nevének kezdőbetűjét jelenti. 



Ernő, a vár őre - a múltat szimbolizálja

Komolyan áll a Hősök kapujában, ránézve érzed, hogy itt rossz szándékkal nem mehetsz át, mert annak következménye lesz! 

Pajtás Ernő a Magyar Királyi Koronaőrség egykori parancsnoka volt, ez időben egy hónapig Veszprémben őrizték a Szent Koronát és a Szent Jobbot. 

Sapkáján hátul B betű található, mely a megrendelő Balázs fiának kezdőbetűje. 



Kislány és az oroszlán - a jövőt szimbolizálja

A parkhoz vezető hídon mobilozó kislány nyugalmat sugároz, épp elmerül a természet békéjében. Szerettem volna hinni, hogy egy könyvvel a kezében, de végül rá kellett jönnöm, hogy az bizony egy telefon. 

Az oroszlán hátán ülő kislány az alkotók elképzelése szerint a bátorságot szimbolizálja, hiszen szemmel láthatóan jó barátságban van az oroszlánnal.

Mellkasán a T betű ugyancsak a megrendelő harmadik gyermekének kezdőbetje. 


  


Benedek hegyi borostyánok


LeoNóra a park szélén, a hídon ücsörög, bizonyára vet egy pillantást időnként a szmközti sziklafalra is, melynek töében lakóházak sorakoznak. Az egyik ház tulajdonosa 1977-ben néhány borostyántövet ültetett a szikla tövébe, mely mostanra benőtte az egész falat. A magasba felkúszó növény stabilizálja a sziklát, ezért vagyon- és életvédelmi szempontból is fontosak - tudjuk meg a tájékoztató tábla leírásából. 
A 8 tő borostyán hajtásainak együttes borítása 1000 m³, mára már 20 méter magasra nyúlnak, elérik a szikla felső peremét. 
 



Engem e szikla közepére nőtt utja is meglepett. 


Ziribár

A különös nevű hegy csodás panorámájáról egy ismerősöm áradozott. Először azt sem tudtam, hogy magyarországi helyről beszél-e, vagy valahol külföldön kell keresgélnem. Végül kiderült, hogy Ziribár-hegy egy kétcsúcsú magaslat  Csobánka és Pilisszántó között, a Pilisben. 

Tényleg sumér eredetű szó a Ziribár? 

Már az is különös, hogy egy ilyen régi, sumer nyelvemlék a mai napig fennmaradhatott. 
Továbbá az is furcsa, hogy miért éppen sumer eredetű lehet a név? Erre nem találtam egyértelmű választ. "A névadónak mezopotámiai kultúrtudással kellett rendelkeznie." - írja a pilisszántói helytörténész, egykori polgármester. Ami tény, hogy a "sumir és a magyar nyelv, nyelvtan közt valóban van hasonlatosság; sőt sok-sok azonosság is;"- írja Merton Veronika sumerológus. Kőrösi Csoma Sándor szerint egykoron az Európát uraló szanszkrithoz hasonló nyelven beszélő géták nevezték el a Kárpát-medence földrajzi helyeit. Persze ez is csak találgatás, mindenesetre a feltételezett sumer eredet eredményt hozott. Nézzük, mit is találtam erről a neten!

A fura név után egy pilisszántói helytörténész, kezdett kutatni, aki végül a név eredetének kutatása során arra jutott, hoyg az sumer eredetű lehet, így végül  Marton Veronika sumerológushoz fordult, aki végül ebben a cikkében írt nagyon érdekesen a meglátásairól.  A név jelentése ezek szerint valószínűleg születő teremtő fény, napvárta helye. Jelenthet még életet, újjászületést és hegyszorost is.

A magyarság, a szkítasághoz tartozó, turáni nép. A hagyományai megemlékeznek arról, hogy a régiek tisztásokon, berkekben, forrásoknál hegytetőkön imádták a teremtő Atyaistent, adták meg a tiszteletet a természeti tüneményekben való megnyilvánulásainak, a Napnak, a Holdnak, a földnek, a víznek és a szeleknek.

Így valószínűsíthető, hogy az ősmagyarok a Ziribár-hegy tetején várták a téli napfordulókor a nap felbukkanását. Az ugyanis december 21.-én épp a szemközti (Kevélyek)  két hegy csúcsa között kel fel.  


Apró nőszirmok és egyéb virágok

Napkeltét most nem néztem, de napfürdőt vettem a meleg, déli fekvésű réteken napozva, valamint számtalan gyönyörű virágon átsütő fény adta a szentély ólomüveg ablakait. 

 




A panoráma

A panoráma tényleg lenyűgöző, a csúcsról ellátni egyrészt az Oszoly és a Kevélyek, a másik irányban pedig a Solymári-medence felé.


A távolban a Háziréti-tó, a  Hármashatár-hegy, a János-hegy is látszik.

Barlangok minden mennyiségben

A hegy gerincén, a csúcs mellett nyílik a felszínre a függőleges aknájú Ziribári-barlang. Felső triász dachsteini mészkőben keletkezett. A barlangban apró borsókövek figyelhetők meg.

Macska-barlang

A mészkő és homokkőrétegek határán létrejött barlang a termálvizek oldó hatására. Napjainkban időszakos vízelnyelő barlangként működik. 
A barlang bejárata


A barlangban még csepköveket és denevéreket is találhatunk. 

Denevéreket nem, de barlangászokat találtam. Szerensére, mert így ők megvilágították a kedvemért a cseppkő oszlopot. 
Állócsepkő

Dínó-rejtek

A Macska-barlang szomszédságában található lezárt barlang.
Érdekessége, hogy benne tanulmányozható a homokkőnek a mészkőre történő rátelepülése. A mészkőfelszín ugyanis nem sík, hanem vélhetően egy trópusi kúpkarsztos felszínt alkotott, amikor a homokkő rárakódott. Így a kőzethatár itt rendkívül bonyolult felületként jelenik meg.


A barlang bejárata

Még több virág







Napnyugtakor lefelé a hegyről 



Az az egerésző róka egész későn vett észre. Ha nálam lett volna a nagy teleobjektívem, egész jól le tudtam volna fotózni.



2025. április 9., szerda

Tőzikétlen tanösvény őzikével

A folyószabályozások és lecsapolások következtében mára nagyon kevés érintetlen, fajgazdag ártéri erdő maradt fent, helyükön sivár faültetvények, többnyire nemes nyár ültetvények létesültek. Ezért is különleges a szigetbecsei Tőzike tanösvény, mely érintetlen, ártéri erdőn vezet végig, sokszor mocsaras, lápos területen. Igaz, az erdő nem túl nagy, szántóföldek veszik körül. A tanösvény is egy óra alatt végigjárható, hacsak nem bóklászunk el kicsit a fák között. A nyári tőzikét isdén sem találtam meg, ellenben őzike több is elsuhant a távolban, hallottam ugató hangjukat, láttam megvillani hátsó fertályukon a fehér tükröt. 

A tanösvény bejáratánál kanyarog a Duna egy kis ága,  felhős, tavasz-színű rügyfakadós fákkal szegélyezve. 

Az ártéri erdőt szántók és legelők veszik körül.

Az erdő széle

Belépve az erdőbe csupa rejtekes hangulatú helyet találtam. 


A tanösvény a magasabb szárazulatokon kanyarog, de sokszor mocsaras, vizes területek mellett halad el, vagy át kell kellni időszakos, vagy állandó vízfolyások felett is. Az erdő csupa madárdal, napsütés. Látványos, méteres átmérőjű fehér nyár vigyázza lépteimet mindenfelé. 

Az egész erdő csupa vadregény és tényleg érintetlen, tele kidőlt fákkal, megjuló erdővel, fiatal és idős faegyedekkel. Várakozáson felül kalandos a nem túl hosszú tanösvény is. Gondoltam, elkalandozok a tanösvényen kívül is, de annyira ágas-bogas, hogy nehéz volt utat törni, továbbá lépten-nyomon térdig érő vizeken kellett volna átkelni, így azt mégsem vállaltam be. 

Egy lápos rész az erdő mélyén.

Kidőlt fák és vízfolyások
 
Azon gondolkoztam, hogyan marad itt meg a víz, ellentétben pl. A Beliczay-szigettel, mely hasonló élőhely, mégis, most, a Duna alacsony vízállásánál a talaj talán nedves, de a mélyedésekből teljesen eltűnt a víz. Itt nem! Lépten-nyomon utamat állja, és ha akarnék sem tudnék letérni a tanösvényről. 


A kidőlt fák újabb állatoknak jelentenek élőhelyet. 

Új élet sarjad - a kis csemeték százai a vízből nőnek ki. 



Zsúrlószár

Az erdő alja is tele van facsemetével. 

A csillagvirág már elvirágzott. Most keltikék és salátaboglárka és bogláros szellőrózsa virágai színesítették az erdő alját, de már készülpdik a salamonpecsét és tekerednek a gyöngyvirág levelei is. 




Keményfás ligeterdő

Az ilyen erdőket olyan fák alkotják, melynek fáját nehezebb megmunkálni. Ilyen a kocsányos tölgy, a magyar kőris, vénic szil. 
Ezek a fák a folyók melletti üde, nedves talajt kedvelik. 

Vénic szil

Vízigényes fafaj, kedveli, ha a talaj folyamatosan nedves. 
Az idősebb egyedeknek palánkgyökerei fejlődnek, amelyek támasztékot is adnak a fának.
 Ritkán éli meg a 100 éves kort. 

 


Kocsányos tölgy

Az alföldi őshonos erdőtársulások legfontosabb fafaja, az ártéri tölgy-kőris-szil ligetek domináns fája.
Több száz évig is elélhet. 
A tölgy makkját előszeretettel gyűjtögeti a szajkó, amely torokzacskójában messzire elviszi a makkokat, elrejti a földbe, majd sokszor megfeledkezik róluk. Így aztán ezekből új facsemeték fejlődhetnek ki, messze az anyafától. 

 

Magyar kőris

Az olajfafélék családjába tartozik. 
Síkvidéki elterjedésű, vízigényes faj, a a hazai ártéri ligeterdők jellemző fája. 
Másik élőhelye a kőrises égerláp, mivel a lápok kevésbé oxigéndús vizét is elviseli

 

Fehér nyár és  a fekete nyár

A fekete nyár csak a nagy folyók árterében él, kedveli a nyirkos, homok-, vagy kavicsrétegre települt talajokat. 
A puhafás ártéri ligeterdők egyik fő faja, de keményfás, folyómenti ligeterdőkben is találkozhatunk velük. 

 A képen fehér nyár törzse látható, de Szigetbecsén mindkét nyárfajjal találkozhatunk. A fekete nyár törzse felül is sötét, mélyen barázdát, akárcsak az alsó rész. 


Madárcseresznye

Középhegységi és dombvidéki faj, az alföldnek inkább csak a peremvidékén fordul elő. 
Élőhelye elsősorban a gyertyános-tölgyes társulás. 
Leglfejebb 80 évig él. 
Az idős fáknál hosszanti berepedezettség is megjelenhet, de ilyen famatuzsálemekkel csak a viszonylag érintetlen erdőkben találkozhatunk.