A Veszprémben található miniszobrok kivételesen nem gerillaszobrok, hanem megrendelésre készültek, mégpedig egy szállítmányozó cég tulajdonosától. Veszprémre jellemző témákat és tartalmakat a megrendelő és az alkotó közösen tervezték, így készült el Ernő, a vár őre, Ödön, az utcazenész és LeoNóra, az oroszlánon ülő mobilozó kislány. A szobrok kihelyezésére engedélyt kértek a várostól, s bár köztérre kerültek, a tulajdonjog mégis a megrendelőé. A szobrok méretre is sokkal nagyobbak, mint a megszokott budapesti gerillaszobrok.
Gondolom, nem volt egyszerű a helyszínek kiválasztása sem, mert Veszprém minden pontja gyönyörű és megér egy látogatást.
Ödön, az utcazenész - a jelent szimbolizálja
A kora reggeli város kietlenségébe is felelevenítette a kis szobor az utca vidám, zajos forgatagát. A Kossuth Lajos utcában zajlik rendszerint az utcazene fesztivál is, közel van a Hangvilla, mely sok zenei esemény helyszíne. Továbbá 2019-ben Veszprém a zene városa lett.
Sapkáján látható A betű a megrendelő egyik kislánya nevének kezdőbetűjét jelenti.
Ernő, a vár őre - a múltat szimbolizálja
Komolyan áll a Hősök kapujában, ránézve érzed, hogy itt rossz szándékkal nem mehetsz át, mert annak következménye lesz!
Pajtás Ernő a Magyar Királyi Koronaőrség egykori parancsnoka volt, ez időben egy hónapig Veszprémben őrizték a Szent Koronát és a Szent Jobbot.
Sapkáján hátul B betű található, mely a megrendelő Balázs fiának kezdőbetűje.
Kislány és az oroszlán - a jövőt szimbolizálja
A parkhoz vezető hídon mobilozó kislány nyugalmat sugároz, épp elmerül a természet békéjében. Szerettem volna hinni, hogy egy könyvvel a kezében, de végül rá kellett jönnöm, hogy az bizony egy telefon.
Az oroszlán hátán ülő kislány az alkotók elképzelése szerint a bátorságot szimbolizálja, hiszen szemmel láthatóan jó barátságban van az oroszlánnal.
Mellkasán a T betű ugyancsak a megrendelő harmadik gyermekének kezdőbetje.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése