Ezt a gyönyörű gombát a Budai-hegységben találtam. Bár a MIGE mérgezőnek írja, más források szerint ha jól megfőzzük, ehető, és elkerüljük a bélpanaszokat. Egyesek szerint olyan az illata, hogy úgysem lenne kedved megkóstolni, én azonban finom illatúnak éreztem., mégsem kóstoltam meg, csak fotóztam és gyönyörködtem.
Az első 3 példányt már leszedve találtam az erdő közepén, ezeket használtam fel a fotózáshoz. Később még többet fedeztem fel a környéken, épp kibújó kicsiket is.
A gomba viszonylag nagy méretű, akár 25 cm széles is lehet a kalpja átmérője. Fiatalon szürkésfehér, , felülete száraz, matt.
Csöves rész pórusai vörösek, sárgásvörösek, nyomásra kissé kékülők.
Húsa fehéres, vágásra enyhén kékül, kemény gomba. Fiatalon édeskés, idősebb korban kellemetlen szagú.
Tönkje 5-15 cm hosszú, erősen hasas, csúcsán sárgás, lefelé kárminvörös, finoman hálózatos.
Hasonló fajok:
- farkastinórú - a csöves rész sárga
- változékony tinóru - erősen és gyorsan kékül, tönkje nem annyira hasas, felületén hosszú szemű hálózat van. Húsa halványsárga, a tönk aljában gyakran borvörös.
- borvörös tinórú - feltűnően finoman hálózatos a tönkje, a csöves rész nyomásra erősen kékül. , húsa vastag, élénksárga.
- vörös tinóru - nyomásra erősen kékül a csöves rész, tönkjének felüle finoman vörösen pontozott, néha sima. Húsa vastag, sárgás, a tönk tövében sötétvörös, vágásra gyengén kékül. Tönkje hengeres, vagy orsó alakú.
Sátántinóru a miskolcigombasz.hu oldalon
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése