Őszi négynapos kiruccanást terveztünk Szász Svájc homokkő szikláihoz a tesómékkal. Az oda vezető 8 órás utat törtük meg egy rövid kirándulással a Cseh Morva Felföld eme folyóvölgyében. Bilek alig 20 km-es kitérő az útvonalról, és látványos szurdoksétát ígért a Travelking.
Chotebor és Bilek között fekvő kis szurdokvölgyet a Doubrava folyó vájta ki, a tanösvény pedig a Doubrava-völgyi Természetvédelmi Területen keresztül pontosan a víz mellett kanyarog. Bilekben a tanösvény bejáratánál, a aprkolóban hagytuk az autót és párás, nedves időben indultunk útnak. Rajtunk kívül egy lélket sem láttunk. Mindez különös hangulatot kölcsönzött a tájnak. Kis kóválygás után végül rátaláltunk a piros jelzésre és átmentünk a kőhíd alatt a megfelelő oldalon.
"Miért vágnak ki itt annyi fát? A lucfenyőerdők megteltek hőséggel. A Bifen könino α hosszának korlátozása miatt, hogy biztosítsák az erdőbe látogatók biztonságát a száraz csúszás ellen, ezeket a fákat ki kellett vágni. Az erdőből csak a fa kerül ki, de a fa egy része itt marad A védett gombák és rovarok rendje csak a folyó fában él - itt lesz otthonuk néhány év? A természetvédelmi területen található rácék és erdők a tarka kis bükkösök, juharok, cimbák, jegenyefenyők megőrzésére és telepítésére szolgálnak. Ezeket a fákat kiásott területekre ültetik, ahonnan a fát elvitték bismus Most látható a törzsek között, a fokozatos zoe vamika tarka az erdő új fajgazdagságának mozaikja, az öreg és elhalt fák és az újratelepített fák faanyaga. Mindez növeli a grut conatost lesz odnost a jövőben Ageitura a szirod és ponty védelmére CR, Zelezné hory PLA Management, köszönet a Чевльови роденко tulajdonosainak a kemencés erdőkben való jó együttműködésért Kérem, ne lépjen be a kivágott fák közé!"
Bevallom, sokkal jobb teljesítményre számítottam. Bár a szöveg értelmezhető, mégis el van maradva kissé. Ennél sokkal többet ttud a Chat Gpt. Íme:
Itt miért vágtak ki ilyen sok fát? A lucfenyveseket megtámadta a szú. A látogatók biztonságának biztosítása és a további károk korlátozása érdekében a kiszáradt fákat ki kellett vágni. Az összes fa az érintett völgyben helyben fog elkorhadni, mivel a holt fa természetes része az erdőnek. Az erdőből csak azokat a fákat szállítják el, amelyek hozzáférhető helyeken vannak, de itt is sok fa marad, hogy otthont biztosítson a védett gombafajoknak és rovaroknak, amelyek csak a korhadó fán tudnak élni. Hogyan fog kinézni ez az erdő néhány év múlva? A természetvédelmi terület célja a változatos és ellenálló erdők megőrzése és kialakítása, többek között bükk, juhar, hárs, jegenyefenyő és lucfenyő telepítésével. Ezeket a fákat a kitermelt területekre ültetik, ahonnan a faanyag elszállításra került. A kivágott, de helyben hagyott rönkök között a magok meg tudnak tapadni, és természetes módon új, vegyes erdő kezd kialakulni – bükk, lucfenyő, jegenyefenyő és tölgy kombinációjából. Már most is láthatóak a fatörzsek között az apró hajtások. Lassan egy színes, új fajokban gazdag erdőmozaik alakul ki, amelyben öreg és korhadó fák, valamint lehullott fatörzsek lesznek. Mindez növeli az erdő természeti értékét és ellenállóképességét a jövőben.
A Természetvédelmi Őrszolgálat és a Cseh Köztársaság Környezetvédelmi Ügynöksége, valamint a CHKO Vas-hegység Igazgatósága köszönetet mond az erdőtulajdonosoknak az erdők gondozásában nyújtott jó együttműködésükért. Kérjük, ne lépjenek be a kivágott fák közé!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése