Ezúttal Pénzesgyőr szélén parkoltam le az autót és indultam felfedező útra. A Kerteskői-szurdokban már jártam korábban, de a Kőszorost még nem ismertem. Így először arrafelé vettem az irányt.
Legnagyobb meglepetésemre a térkép által jelzett úton haladva minduntalan kerítésekbe botlottam, nem győztem kerülni, hol jobbról, hol balról.
Kőszoros
Szerencsére hamar elértem az erdő szélét, ahol az Öreg-folyás mentén vezető zöld T jelzésű tanösvényen haladtam. A jelzés meglehetősen kopott volt, és szemmel láthatólag a kerítéskészítőkön kívül nem sokan jártak errefelé az elmúlt - hm - 5 évben (?). Annál több vadcsapás keresztezte az utat, úgy tűnt, az állatoknak a kerítések sem jelentenek akadályt. A szarvasok valószínűleg szépen átugrottak felettük, lábukkal talán épp a drót tetejébe rúgva, egyre laposabbra hajlították azt. A rókák pedig - nos a kerítés alatt lévő kaparásnyomokból ítélve - nekik sem okozott gondot az átjutás.
Nagy kősziklák szegélyezték a kiszáradt patak medrét. Hajdanán ebben a patakban mindig volt víz, sőt meglehetősen nagy vízhozamú lehetett, ha ilyen csodás sziklaereszt tudott kialakítani az idők folyamán. A két sziklatömb között rejtőzik a Kőszorosi-sziklahasadék, amit első nekifutásra észre se vettem. Némi kutakodás után sikerült megtalálni, fel is kapaszkodtam, a meredélyen, be is bújtam. 2 ember épp elfér benne.
A patakmeder nagy kanyart vett a sziklák között, s onnantól barátságos, tavaszias napsütésben egyensúlyoztam a mohás sziklák fehérre koptatott csúszós tetején.
A a következő fordulónál már megcsillant benne némi víz is, meglepetésemre félig fagyottan. Úgy látszik a teljes olvadáshoz nem volt elég a két napig tartó 15 fokos csúcshőmérséklet.
Kőszorosi-sziklaersz
Ezután még egy sziklafal mellett halad el a patak, majd teljesen eltűnnek az oldalsó sziklafalak.
Rövid, de látványos kis szurdok ez. Valószínű nem sokan járnak errefelé, az elmaradhatatlan random gumiabroncs mégis idetalált valahogy.
Utoljára még egy-két látványos tavacskában gyönyörködhettem.
Innen megpróbáltam átjutni a szaggatottan jelzett utakon a Kerteskői-szurdokhoz, de hamarosan megint kerítés állta utamat. Így aztán letértem a piros jelzésrő balra, és visszatértem Pénzesgyőrbe a zöld kereszt jelzésen, úgy terveztem, onnan a zöldön megyek tovább a Kerteskői-szurdokba.
A pirosat és a zöld keresztet összekötő úton egy takaros kis parasztház (tetején napelemek csücsültek) udvaráról kíváncsi lámák bámultak meg.
Gerence-patak mentén
Mésztufa lépcsők
Kerteskői-szurdok, avagy a Gugyor
Beérve a szurdokba, megváltozik a táj hangulata. Tényleg egy "gugyorban" vagyunk, mindenfelől magas sziklafalak, meredek hegyoldalak vesznek körül, fény is alig jut a völgy mélyére. Az utat kidőlt fák tömege borítja. Hol alatta, hol felette mászok.
Szerencsére mindig találtam olyan sziklát, vagy keresztbe dőlt fát, melyet állványként használhattam, így simán készíthettem hosszú záridős képeket is.
Hatalmas föggőleges mészkősziklák lábánál halad az ösvény.
Sziklahasadék két órás sziklaoszlop között.
Rövid, de kalandos út után végül kiértem a szurdokból. Még egy utolsó pillantást vetettem a szoros bejáratára, majd a zöld jelzésen szépen visszabballagtam a faluba. A két túra összesen kb. 16 km volt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése